1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bilim Adamları Iphone için Kırılmaz Ekranlar Geliştiriyor.

Bilim Adamları Iphone için Kırılmaz Ekranlar Geliştiriyor.
0

Kırık ekran. Daha başınıza gelmediyse muhakkak bir gün olacaktır. Bunun sebebi bugün dokunmatik ekran ve plazma TV gibi elektronik kaplamalar indiyum kalay oksit malzemesinden yapılmış olmasıdır ve bu onları kırılgan ve paramparça olma riskini sahip yapıyor. Ama araştırmacılar akıllı ekranları kırılmaz yapabilecek şeffaf bir elektrot geliştirdiklerini söylüyorlar.

Yu Zhu liderliğindeki University of Akron takımı şeffaf metal nanotel ağına bir iletken metal film model verilmiş ve elde edileni polimer tabaka üzerine yerleştirmişler. Polimer yüzey üzerinde bulunan şeffaf elektrot tabakası ne kadar işkenceye dayanabileceğini göstermek için malzemeyi tekrarlanan bükme ve yapışkan bant soyma testlerine tabi tuttular. Yüzeyin üstüne yapışkan bant yapıştırıp, bir ucunu geriye katlayıp ve ucu 180 derece tutup kopartmaya çalışma testidir. Malzeme 1000 kez katlanılmaya dayandı.

Sert ve esnek film indiyum kalay oksit (ITO) ile aynı derecede şeffaflık gösterdi ve daha fazla iletkenlik sağladı. İmalatı ITO dan daha ucuz, özellikle fazla rulo şeklinde üretilebildiğinden.

“Bu filmi gerçekten İTO ya rakip olarak piyasaya çıkarmayı bekliyoruz” DİYOR Yu Zhu haber bülteninde. “Kırık akıllı telefon ekranları can sıkıcı sorunu bu esnek dokunmatik ekran ile bir kez ve herkes için çözülebilir hale getireceğiz.”
Çalışma American Chemical Society’nin ACS Nano da yayınlandı.

Janet Fang

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir