1. Anasayfa
  2. İlginç

Global Isınma Yunusları Öldürüyor

Global Isınma Yunusları Öldürüyor
0

Okyanusların en dost canlısı ve en tanınan canlılarından biri de hiç kuşku yok ki yunus balıklarıdır. Ne yazık ki birinci olarak 2005 yılındaki Katarina Kasırgası sırasında gözlenen bir cilt hastalığı bu canlıları tehdit ediyor.

Tatlısu deri hastalığı ismi verilen hastalık uzmanlar tarafından birinci defa resmi olarak tanımlandı. Bu olguyu inceleyen yeni bir çalışma yayınlanırken, hastalığın dünyanın çeşitli bölgelerinde deniz canlılarını etkilediği ortaya çıktı.

Hastalığın kesin nedeni aşikâr değildi

50f47c975ce720fd904a01f4abea63339c849666

Bu gizemli hastalığın tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmiyordu lakin yeni araştırma, bu mevzuda ürkütücü bir açıklama getiriyor: yunusların doğal hayat alanlarında, iklim değişikliğine bağlı olarak gerçekleşen değişim onları vefata götürüyor.

Kaliforniya Sausalito’daki Deniz Memelileri Merkezi’nden baş patolojist Padraig Duignan, “Bu yıkıcı deri hastalığı Katarina Kasırgası’ndan bu yana yunusları öldürüyordu ve sonunda sorunu tanımlayabilmemizden memnunum” açıklamasını yaptı.

Duignan ayrıyeten Meksika Körfezi’nde yaşanan rekor sayıda kasırga üzere çevresel felaketleri tetikleyen iklim değişikliği arttıkça, yunusların ölmesine neden olan daha fazla yıkıcı salgınlar göreceklerinden emin olduklarını söyledi. Her ne kadar hastalığın lezyonları birinci ABD kıyılarında keşfedildiyse de dünyanın geri kalanında da emsal durumlar ortaya çıktı.

Kasırgalarla tatlı suyun ne ilgisi var?

7f89bc67727ff08dbea9a75208be537dfde50b5d

Okyanusların ve denizlerin tuzlu su birikintileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Sayısı ve şiddeti artan kasırgalar, denizlerin ve toprağın üzerine çok büyük ölçüde pak su salınmasına yol açıyor. Toprağa giden sular da daha sonra dereler ve başka akıntılarla denizlere karışıyor.

Kıyılarda yaşayan ve tuzlu sulara alışkın olan yunus balığı cinsleri de bu ani gelen pak su dalgası nedeniyle alışık olmadıkları sularda yüzmek durumunda kalıyor. Yaşanan değişim de yunusları bu hastalığa karşı çaresiz hale getiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir