1. Anasayfa
  2. Beyin

Yeni Keşfedilen Beyin Hücreleri Kök Hücrelere Yeni Nörön Üretmesini Söylüyor

Yeni Keşfedilen Beyin Hücreleri Kök Hücrelere Yeni Nörön Üretmesini Söylüyor
0

Bilim adamları kök hücrelerine daha fazla nöron üretin deme yeteneğine sahip beyin hücresini keşfetti. Çalışma daha erken aşamasında ama yeni keşfedilen bu beyin onarım devresinin ilk parçası ile araştırmacılar yetişkin beyinin, kaza sonrası, kendini yenileme yeteneğine sahip olduğunu düşünüyor.

neurons

Uzun zamandır nörobilim adamları beyinin yeni nöronlar üretimini yönlendirme yeteneğine sahip olduğundan şüpheleniyorlardı ama nörogenezis adı verilen bu aşamada talimatların nereden geldiğini anlamak zor oldu.

Fareler üzerinde deneyler yaparak, Duke Üniversitesi Chay Kuo liderliğindeki bir ekip erişkin fare beyninin subventricular bölgesinde (SVZ) daha önce bilinmeyen bir grup nöron buldu. Yeni keşfedilen nöronlar nörotransmiter asetilkolin yapmak için gerekli olan, kolin asetiltransferaz (ChAT) olarak adlandırılan bir enzim ifade edilmiştir.

Takım, lazer ışığı ile bu nöronların aşağı ve yukarı ateşleme frekansını ayarlarken, beyinde sinir kök hücrelerinin üretiminde net değişiklikleri görebiliyordu.

Haber bülteninde Kuo açıklıyor: Olgun CHAT+nöronlar tanımlanamamış nöron devrenin bir parçası olup görünüşte kök hücreleriyle konuşup onlara nöron üretimi artırmalarını söylüyor. Daha henüz devrenin bütün parçalarını ve kullanılan kodu bilmiyorlar ama CHAT+nöronlar tarafından üretilen elektrik sinyalleri araştıran takım bu nöronların yeni beyin hücrelerinin üretimi için yeterli ve gerekli olduğunu düşünüyor.

Farelerde, bu sinyaller tarafından üretilen genç nöronlar koku alma ampulüne yöneliyorlar, fare beyninin büyük bir miktarı işlem kokularına ayrıldığını düşünürsek bu mantıklı. İnsanlarda daha az koku alma ampulü olduğundan, yeni nöronların beynin farklı bölgelerine, mesela motor ve bilişsel, yöneleceğini düşünüyor Kuo.

“Beyin lateral ventriküllerin etrafında ilan veriyor, burası kök hücrelerinin yeri.” Diyor Kuo. Bir şekil sipariş alan fabrika gibi.

Davranışçı terapi ve kök hücre tedavisini birleştirerek beyin hasarı sonrası hasarlı yerleri tedavi etmenin mümkün olduğunu düşünüyor.

Bu çalışmalar bu hafta Nature Neuroscience da yayınlandı.

Janet Fang

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir