1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Geç Yaşta Anne Olan Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor

Geç Yaşta Anne Olan Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor
0

7241780178_55eafb47a2_b

1970 ve 2006 yılları arasında ilk çocuklarını 35 ve üstü yaşlarda dünyaya getiren kadınların sayısı 8 kat arttı. Buna birçok faktör sebep olmuştur, ileri doğurganlık yardım teknikleri de dâhil. Ancak, Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi Thomas Perls tarafından yönetilen bir çalışma ileri yaşta doğal olarak çocuk sahibi olmanın şansı 95 ve üstü yaşları görmekten daha fazla. Çalışmanın sonuçları Menopoz dergide sinde yayınlandı: Kuzey Amerika Menopoz Derneği Dergisi.
Çalışma genetik ve olağanüstü uzun ömürlü insanların diğer faktörleri analiz eden Uzun Yaşam Aile Çalışması ile işbirliği içinde oldu. Çalışma 551 aileyi analize etti ve gösterdi ki 33 yaşından sonra doğuran kadınların 95 yaş ve üstünü görme şansları 30 yaşında doğurganlık işini bitiren kadınlara göre iki kat daha fazla.
“Bu tabii ki demek değil ki kendi ömürlerini uzatma şansları olsun diye kadınlar anne olmak için geç yaşları beklemeli” diyor Perls haber bülteninde. “Son doğumdaki yaş yaşlanma gösterisi için bir oran olabilir. “İleri bir yaşta doğal yollardan hamile kalabilmek kadının doğurganlık sisteminin yavaş yaşlandığını gösteriyor, vücudunun geri kalanını gibi”
Araştırmalar nedenin genetik olduğunu söylüyor. Bazı genlerin yaşlanmayı etkileyen farklı tipleri vardır. Bunun bazı kadınların niye daha uzun süre doğurgan olduklarını anlatabilir ama kadınların daha uzun yaşamasını sağlayan yaşa bağlı farklı süreçlere de bağlı olabilir.
“Bir kadın bu tiplere sahipse daha uzun bir süre için doğurup çoğalabilir ve gelecek nesillere bu geni geçirmenin şansını yükseltiyor.”devam ediyor Pearls. “Bu olasılık kadınların %85İ 100 yaşına kadar yaşarken bu oranın erkeklerde neden %15 olduğunun bir ipucu olabilir”
Araştırmalar yeni bir şey buldu: bu bağlantı 3 veya daha az çocuğu olan kadınlar için geçerlidir. İleri yaşta olsa bile 4 ve üzeri çocuk sahibi olmak, uzun yaşam göstergesi değil.
Erken doğum riski, Down sendromu gibi kromozom anormallikleri, hipertansiyon ve gebelik diyabeti gibi ileri yaştaki gebeliklerde bazı risk faktörleri vardır.
Lisa Winter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir