1. Anasayfa
  2. Beyin

Squid Aracılıyla Müzik Çaldığınızda Ne Oluyor?

Squid Aracılıyla Müzik Çaldığınızda Ne Oluyor?
0

Bioamplifiers aslında nöronların aksiyon potansiyelini görselleştirmek için kullanılan cihazlardır: kas hareketlerini canlandırmak için dürtülerini kullanma becerisi. Greg Gage ve Tim Marzullo evde bilim adamlarıv ve öğrencilerin sinir bilimini keşfetmeleri için SpikerBoxes denilen bioamplifiers satan Backyard Braini yarattı. Yapmanız gereken tek şey elektrotları omurgasız hayvanın bacağına bağlamak(hamam böceği gibi) ve nöronları dinlemek. Mp3 çalara bağlandığında, bacak ritim ile birlikte dans edecektir.
Gage hamamböceği bacak dans uygulamasını kalamar kromatoforlarına uygulamaya karar verdi çünkü onlar da pigmentler içerdikleri için melanosit benziyorlar üstelik ışığı yansıtıyorlar. Hayvanların avcılar tarafından tespitlerini önlemek için hızla rengini değiştirmesi gerekli olduğu squid kromatoforlar son derece reaktif olabilir. Gage ince ve çevresindeki kası içeren chromatophore izole eder ve dürtülere tabii tuttu.
Sonuç olarak, chromatophore ağır bir bas hattına daha iyi yanıt veriyor. Bas frekanslarında daha uzun dalgalar var ve bu sinirsel membranları daha iyi şarj edip daha iyi bir aksiyon potansiyeli oluşturuyor. Hücrelerin ritim ile birlikte ‘dans’ etmeleri mümkün oluyor çünkü mp3 çalarlar AC sinyalleri üretiyor ve bu sinyallerin akımı nöron zarı tarafından tersine döndürülebiliyor. DC sinyalleri bunu yapamaz veya daha az eğlenceli olacak hücrelerin tek bir seğirmesini yapabilir.
Gage kalamar hücrelerini 8 kere büyütmüş ve bas yüzünden Cypress Hill den “Insane in the brain” çalmış(nörolojik kelime oyunu.). Videonun adını “Insane in the Chromatophores,”koymuşlar ve gerçekten harika olmuş.
Kafadan Haftası şerefine buna göz atın

Lisa Winter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir