1. Anasayfa
  2. Beyin

Limit Yok Filmi Gerçek Oluyor!

Limit Yok Filmi Gerçek Oluyor!
0

Orijinal adıyla “Limitless” yayınlandıktan sonra insanlar filmdeki gibi bir hapın var olup olmadığını araştırmaya koyulmuştu. Hatta birkaç işgüzar vatandaşımız bunu fırsata çevirmek için içi boş ilaçları, NZT48 adı altında satmışlardı. Tabii ki içi boş olan bu ilaçlar tamamen para tuzağı fakat geçtiğimiz yıllarda üretilen iki ilaç filmdeki NZT48 isimli ilaç kadar etkili olmasa da yavaş yavaş insanların zor durumlarda kullandığı ilaçlara dönüşmeye başladı.

giphy (1)

Bahsettiğimiz ilaçlar halen çalışmaların devam ettiği Ritalin ve Modafinil adı altında üretiliyor. Öncelikle Memory-improving and mood-brightening psychostimulant şeklinde açılımı olan Modafinil’den biraz bahsedelim.

Adından da anlaşılacağı gibi hafızayı güçlendirmek adına üretilmiş olan bu ilaç santral sinir sistemine bağlanarak bir çeşit uyarıcı görevini görüyor. Özellikle 48 saat boyunca uyku ihtiyacı bile hissedilmediği öne sürülen bu ilacı kullananlar, süper insanlara dönüştüklerini iddia ediyorlar.

modafinil-uk-buy

Bir dönem Uludağ Üniversitesinde gönüllü öğrencilerin üzerinde de deneyinin yapıldığı söylenen ilaç, 29 Ocak 2016’dan beri reçetesiz satışı ülkemizde yasaklanmış durumda. Çıkan söylentilere göre özellikle yurt dışında iş hayatı çok yoğun olan iş adamları, hava trafik kontrolörleri tarafından kullanılıyor. Üstelik yapılan deneylerde yan etkisinin da çok az olduğu iddia ediliyor ( bunlar üreten firmanın iddiaları olduğu için temkinli olmakta fayda var )limit-yok-filmi-gercek

Bir diğer adı geçen Ritalin ise ülkemizde daha popüler. Genelde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan hastalara verilen ilaçla amaç, dikkat toplanmasını sağlamak. Fakat Ritalin hakkında bazı hastalar çok fazla yan etki gördüğünü söylerken bazı hastalar ise yan etkisinin bulunmadığını söylüyor.

ritalin

Bir Alman Sağlık firmasının yaptığı çalışmaya göre Almanya‘da iş yoğunluğu yüksek olan iş dallarında çalışanların %6.7’si, bu tip ilaçları performanslarını artırmak ve anksiyete ile baş etmek için kullanıyorlar. Ayrıca dünya genelinde yapılan diğer bir ankete göre öğrencilerin %10’u Ritalin ve Modafinil kullanılmakta.

ritalin öğrenci

Üzerinde birçok çalışmanın bulunduğu, süper insana ulaşmayı amaçlayan teknolojinin daha çok yeni olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle şu anlık tavsiyemiz, olan biteni sadece “takip etmek”.

Ben bu tür gelişmeleri havacılık tarihine benzetiyorum. O devasa uçakları üretene kadar belki de milyonlarca kaza yaşandı. Havacılık tarihinin kanla yazıldığı gibi bu alanda da insanlar üzerinde ciddi zararlar oluşabilir. Ama unutmayın ki havacılığın şu an bir numaralı ulaşım yöntemi olduğu gibi, bu tip ilaçları kullanmayan insanların sayısının, kullanan insanlardan daha az sayıda olduğu günler de gelecek.

Future is coming!

Kaynak:

http://www.iflscience.com/editors-blog/fair-play-how-smart-drugs-are-making-workplaces-more-competitive/all/

http://www.theatlantic.com/health/archive/2015/08/the-rise-of-work-doping/402373/

https://theconversation.com/modafinil-the-smart-drug-leading-the-charge-towards-a-future-of-neuroenhancement-46477

https://theconversation.com/ritalin-rising-lets-be-smarter-about-smart-drugs-8398

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir