Radyasyon Nedir? Nasıl Korunur?
0
Ad
0
(0)

Birçok kişinin bildiği gibi proton ve nötron çekirdeği sarmalayan çeşitli bazı elektronlardan oluşur ve bunların hepsi maddenin yapı taşı olma özelliğini taşıyan atomu oluşturur. Herhangi bir maddeden bahsedeceğimiz zaman madde içerisindeki nötron sayısı eğer proton sayısından daha fazlaysa fiziksel olarak fazla olan nötronlar bir şekilde parçalanır.

Ad

Fiziksel olarak meydana gelen bu işlem ya da parçalanma sırasında insan gözünün çıplak gözle göremeyeceği ancak bir o kadar tehlikeli olan alfa, gama ve beta isimli farklı ışınlar çıkar. Parçalanma sırasında ortaya çıkan ışınların tamamı ise genel olarak radyasyon olarak adlandırılır. Günümüzde birçok ortamda maalesef çeşitli radyasyon ışını yayan cihaz bulunuyor ve bu cihazlar kullanılıyor.

Radyasyondan Nasıl Korunmak Gerekiyor?

Radyasyon yayan cihazlardan ve genel olarak radyasyondan korunmak için alınabilecek bazı önlemler bulunuyor. Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok cihazın radyasyon yaydığını söylemiştik. Radyasyondan korunmak için öncelikli olarak bu cihazların tamamının kullanılmadığı zaman kapalı duruma getirilmesi gerekiyor. Çünkü televizyon, bilgisayar ve saç kurutma makinesi gibi onlarca cihaz bekleme modunda olsa bile belirli bir oranda radyasyon yaymaktadır.

Ayrıca aşırı radyasyona maruz kalınacağı bir ortama girilmesi gerekiyorsa kesinlikle kurşun önlük kullanılmalı ve radyasyonun etkisi en aza indirilmelidir. Bunun dışında resmi olarak açıklanan bir şey olmasa da birçok kişi radyasyonun etkisini azaltmak için kaktüs çiçeğini kullanmakta ve odalarından kaktüs çiçeğini eksik etmemektedir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir