1. Anasayfa
  2. Uzay

Ay Yüzeyindeki Kraterleri Sayabilen Yapay Zeka Geliştirildi

Ay Yüzeyindeki Kraterleri Sayabilen Yapay Zeka Geliştirildi
0

Son yıllarda çabucak her bahiste yardım alınmaya başlayan yapay zeka, bu defa de gezegenimizin uydusu Ay için bilimi beşerlerine yardımcı oldu. Memleketler arası bir araştırma grubu bünyesinde çalışan yazılım mühendisleri, oluşturdukları algoritmayla Ay yüzeyindeki kraterleri ayrıntılı bir biçimde tahlil etmeyi başardılar. Böylece Ay yüzeyinde bulunan 100 binden fazla krater, tek tek listelenmiş oldu.

Bilim insanları, bugüne kadar Ay’la ilgili sayısız çalışma yaptılar. Bu çalışmalar içerisinde Ay yüzeyindeki kraterlerin sayısını belirlemek de vardı. Lakin kraterle dolu Ay’ın yüzeyindeki kraterleri manuel olarak sayıp listelemek, pek de kolay bir şey değildi. İşte bu sorun, geliştirilen algoritma sayesinde artık çocuk oyuncağı haline geldi. Üstelik yazılımcıların oluşturduğu algoritma, 20 binden fazla kraterin kaç yıllık olduğunu bile belirledi.

Algoritma nasıl çalışıyor?

045d74de695fee1f96a3b31d64f4ced1044b514d

Ay’la ilgili araştırma yapabilecek bir algoritma, daha evvel pek de yapılmış bir şey değildi. Esasen kelam konusu yapay zekayı geliştiren yazılımcılar da hangi sistemi uygulamaları gerektiğini bilmiyorlardı. Hal bu türlü olunca da deneme yanılma tekniğine başvuran mühendisler, uzunca bir çalışmanın sonucunda gerçek algoritmayı geliştirmeyi başardılar. Bu da 100 binden fazla kraterin tahlil edilip, listelenmesini sağladı.

Geliştirilen algoritma, Ay’ın görülen yüzünü milyarlarca piksele bölüyor. Bu bölüntüler üzerinde hayli hassas incelemeler yapan yapay zeka, piksellerin birbirleriyle nasıl alakalı olduğunu, bunların hangisinin krater olduğunu tahlil ediyor. Elde ettiği bulguları da makine tahsili usulüyle biraz daha ayrıştıran ve mümkün olan en yanlışsız sonuçları bilim beşerlerine sunan yapay zeka, Ay’la ilgili araştırmalarda bulunan bilim insanlarını da mutlu etmiş durumda. Uzmanlar, bu yapay zeka sayesinde Ay ile ilgili yeni bilgilere, çok daha süratli bir halde ulaşılabileceğini tabir ediyorlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir