1. Anasayfa
  2. Uzay

Uzaydaki Kertenkeleler Rusya Uydusunun Kontrolünü Tekrar Ele Geçirince Güvende Olacaklar

Uzaydaki Kertenkeleler Rusya Uydusunun Kontrolünü Tekrar Ele Geçirince Güvende Olacaklar
0

Rusya’nın uzay ajansı piyasaya sürülmesinden bir haftadan az bir zaman sonra kertenkeleleri ve diğer çeşitli organizmaları taşıyan bir uydunun kontrolünü kaybettiğini açıklaması kertenkele severler geçtiğimiz hafta yas ettiler. Ama artık her şey tamam, Rus Federal Uzay Ajansı Roscosmos a göre, parlak kertenkeleler rezil “kertenkele seks uydusu” ile yeniden iletişim kurulduktan sonra güvenli bir şekilde evde olabilecekler.
Foton-M4 uydusu, kertenkelelerin çiftleşmesi üzerinde yer çekimsiz ortamın etkisini test etme dâhil iki aylık bir süre içinde çok sayıda deney yapma umudu ile Baykonur Uzay Rampasından 19 Temmuz’da fırlatıldı. 4 dişi ve 1 şanslı erkekten oluşan 5 kertenkele azgın bir davranışı kayıt etmeyi hedefleyen kameralarla çevrili özel bir kapta yer alıyorlardı. Araştırmacılar sıfır yerçekiminin onların doğurganlık ve üreme hücrelerini etkileyip etkilemediğini öğrenmeyi umuyordu.
Ancak Rusya’nın üç gün boyunca uydunun kontrolünü kaybettiğini bildirmesinden sonra işler küçük yaratıklar için çok iyi gözükmüyordu. İletişim yeniden kurulmazsa, bu kertenkeleleri açlıktan ölmeleri ve uydunun sonunda yörüngesinden dışarı düşmesi muhtemel olurdu. Neyse ki kontrol Cumartesi günü tekrar kazanıldı ve bilim adamları deneylerin devamı için umutlu olduklarını söylediler.
Roscosmos kontrolün kaybolmasının nedenlerinin belli olmadığını ama mekanik bir arızanın veya uzay kalıntısı ile çarpışmanın sebep olabileceğini düşünüyorlar.
Justine Alfort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir