1. Anasayfa
  2. İlginç

Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu

Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu
0

Son bir yıldır tüm tıp dünyası koronavirüs salgınını ortadan kaldırmak için ilaç ve aşı çalışmalarıyla haşır neşir durumda. Fakat her yıl yaklaşık 7 milyon insanın canını alan kanser hastalığı  tedavisi için yeni umut doğmuş üzere görünüyor.

Kanser tedavisi için yeni bir ilaç geliştirildi

Kanser tedavisi için son yıllarda hücrenin temel gücünü sağlayan mitokondrinin kıymeti ortaya çıkmıştı. Kanserli hücreler çoğalmak ve vefat oranını artırmak için hücrelerin mitokondrilerine saldırıyordu.

Bilim insanları, mitokondriyi etkisiz hale getirmek için kullanılan toksik yani bedenin bütünlüğüne ziyan veren ilaçlara bir alternatif geliştirdi. Yalnızca kanserli hücreleri maksat alan bu ilaç, mitokondrileri etkisiz hale getirirken, sağlıklı hücrelere de ziyan vermiyor.

Mitokondri tedavisi, kanser hastalarının son yıllarda başvurduğu ve umut sağlayan tedavilerden biri.  Alman ve İsviçre bilim insanlarının ortak geliştirdiği bu yeni ilaçla birlikte, kanser ilaçlarının olumsuz tesirlerini de ortadan kalkması bekleniyor.

kanser hastaligi tedavisi icin yeni umut 1

Mitokondri

Bu ilacın geliştirilmesinde, mitokondrinin mtDNA denilen, kendine has bir genetik malzemeye sahip olması yatıyor. Bu genetik yapıyı amaç alan ilaç sayesinde, takım sağlıklı olan hücrelere ziyan vermeden kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebildi.

Köln‘deki Max Planck Yaşlanma Biyolojisi Enstitüsü, Stockholm‘deki Karolinska Enstitüsü ve Göteborg Üniversitesi‘nden milletlerarası bir araştırma grubu tarafından ortak olarak geliştirilen bu ilacın kanser hastalığı için yeni bir umut olması bekleniyor.

Tekrar koronavirüs aşısıyla kıymetli bir muvaffakiyet elde eden BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin‘de, salgın sonrası kanser aşısı geliştireceklerinin muştusunu vermişti. Sizce koronavirüs sonrası bilim insanları kanser aşısı geliştirmek için bir ortaya gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir