1. Anasayfa
  2. İlginç

Mutasyona uğrayan korona için müjdeli haber

Mutasyona uğrayan korona için müjdeli haber
0

Geçen yıldan beri uğraş ettiğimiz koronavirüs birinci sefer İngiltere’de mutasyona uğramış bir halde karşımıza çıktı. Aşı çalışmalarının hala sürdüğü ve milyonlarca doz aşının ülkelere gönderildiği düşünüldüğünde aşının, ‘mutasyona uğramış koronavirüs‘e karşı tesirli olup olmadığı tartışma konusu haline geldi. Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn mevzu hakkında müjdeli haberi verdi.

Mutasyona uğramış koronavirüs üzerinde şu anki aşı tesirli

Mutasyona uğrayan virüsün İngiltere’de keşfedildiğini daha sonra birtakım Avrupa ülkelerine de süratle yayıldığını duyduk.  Yüzde 70 oranında daha süratli yayıldığı için kısa müddette hudut değiştiren yeni virüs, tedirginlik yarattı. Pek çok Avrupa ülkesi sonlarını kapatma kararı alırken, havayolu şirketleri de uçuşlarının büyük bir kısmını durdurma kararı aldı.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüs bulgularının şimdi görülmediği Almaya’da ise Sıhhat Bakanı Jens Spahn tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında, yaşanan mutasyon hakkında endişelendiğini zira çok daha süratli yayıldığı vurgusunu yaptı. Bunun yanı sıra Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) ve Avrupalı yetkililere danıştığını aktaran Spahn, aşının bu mutasyona uğramış çeşide karşı da tesirli olduğunu belirtti.

İngiltere şu anda ne durumda?

mutasyona ugramis koronavirus 01

Son duruma nazaran mutasyona uğramış birinci koronavirüsün İngiltere’de görülmesinin akabinde sıkı önlemler alındı. İngiltere’nin dış dünyayla bir mühlet irtibatının kesileceği duyuruldu. 21 Aralık ve 31 Aralık tarihleri geçerli olmak üzere tüm uçuşlar iptal edildi. Mutasyona uğramış virüs ülkenin başşehri Londra’da ve İngiltere’nin güneydoğusunda süratle yayılıyor. İngiliz yetkililer ise kelam konusu bölgelere girişleri ve çıkışları yasakladığını duyurdu.

Son gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir