1. Anasayfa
  2. İlginç

Sinekleri Zombileştiren İki Yeni Mantar Çeşidi Keşfedildi

Sinekleri Zombileştiren İki Yeni Mantar Çeşidi Keşfedildi
0

Kopenhag Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada sineklerin zombiye dönüşmesine yol açan iki yeni mantar çeşidi keşfedildi. Bu mantarlar, maruz kalan sinekleri yavaş yavaş sömürerek içerilerinde mantar sporundan öbür hiçbir şey kalmayana kadar canlı tutmaya devam ediyor.

Elbette sinekler, sinemalardan izlediğimiz tıptaki zombilere dönüşüp öteki sinekleri canlı canlı yemeye başlamıyor. Bu benzetmenin yapılmasının sebebi; mantarın, konakçı olduğu canlının bir mühlet daha yaşamasına müsaade vermesinden kaynaklanıyor. Mantar, böylece üretmiş olduğu sporları öteki sineklere de bulaştırabiliyor.

Yeni keşfedilen mantarları yiyen sinekler, hayatlarına kısa bir müddet daha devam edebiliyor

6495d3ef1bb559006f1f32325a070dd60533feba

Yeni keşfedilen bu iki mantarın isimleri Strongwellsea tigrinae ve Strongwellsea acerosa olarak belirlendi. Bu mantarlar, bir sineğin bedenini işgal ettikten sonra üreme organlarından kaslarına kadar her şeyi yavaş yavaş tüketiyor. Sinek bu sırada canlı olduğu için mantarın üretmiş olduğu binlerce spor, öbür sineklere de bulaşıyor.

Bilim insanları, bu mantarların doping üslubunda sporlar ürettiğini düşünüyor. Zira bu sporlar, öbür mantarların tersine enfekte ettiği canlıyı hayatta bırakarak, çoğalmaya devam ediyor. Araştırmayı yürüten uzmanlara nazaran mantarın sineği öldürmesi yaklaşık olarak 1 hafta sürüyor. 1 hafta sonunda sinek, sırt üstü durumda saatlerce spazmlar geçirerek can veriyor.

Yapılan araştırmalara nazaran bu mantar çeşidi, sinek popülasyonunun yalnızca %3 ila %5’lik kısmını tehdit altında bırakıyor. Araştırmanın başında profesör Jorgen Eilenberg misyon alıyor. Eilenberg, sineklerin enfekte olduktan sonra olağan bir halde davranmaya devam etmelerinden ötürü, mantarı tespit etmenin sıkıntı olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten, bu mantarlarla son derece benzerlik gösteren Massapora isimli bir mantar cinsinin, ağustos böcekleri üzerinde birebir etkiyi yarattığını da ekliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir