1. Anasayfa
  2. İlginç

Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan açıkladı

Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan açıkladı
0

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de mutasyon COVID-19 olup olmadığına dair merak edilen soruyu yanıtladı. Öncelikle İngiltere ve birtakım Avrupa ülkelerinde tesirini gösteren COVID-19 mutasyonu kaygıya sebep olmuş ve geliştirilen aşıların mutasyona tesirinin olup olmayacağı tartışılmıştı.

Kelam konusu mutasyonun yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu aktarılıyor. Bu da salgının daha süratli yayılmasında büyük etken olarak görülüyor. Korkutan mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye girişte PCR testi zorunluğu geldiği duyuruldu. Test sonucu negatif olanlar kabul edilmeye başlandı.

Türkiye’de mutasyon COVID-19 olayı var mı?

Rahatlatan açıklama Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Bakan Koca açıklamasının başında, virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sıhhati laboratuvarının, nizamlı olarak çeşitli bölgelerden örnekleri incelediğini duyurdu. İncelemeler sonrasında belirlenen mutasyonların ve varyasyonların Dünya Sıhhat Örgütü’ne aktarıldığı belirtildi.

Bakan Koca açıklamasının devamında, “Mutasyon önlem uygulamaları kapsamında son devirde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu müspet çıkan bireylerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama sistemi ile incelenmiştir. ” dedi.

koca turkiye de covid 19 mutasyonu aciklamasi 2

Toplanan örneklerin sonuçlarına değinen Koca, PCR testi olumlu olan olaylardan alınan numunelerde ya da Türkiye’de rastgele bir bölgede mutasyon COVID-19 bulunmadığını belirtti. İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonunun Türkiye’de testlerde ortaya çıkmadığı aktarıldı.

Bakan Koca incelemelerin devam edeceğini de duyurdu. Mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye gelecek olan bireylere PCR testi zarurî kılınmıştı. En az 3 gün evvelden yapılacak olan PCR testi için negatif olma şartı belirlenmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir