1. Anasayfa
  2. Beyin

Erkekler neden bazı kadınların kokularını ‘daha seksi’ buluyor?

Erkekler neden bazı kadınların kokularını ‘daha seksi’ buluyor?
0

Erkeklere seksi gelen kadın kokularını ve çekici kadın parfümlerini bulmak için İsviçre’deki Bern Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir grup erkek katılımcıya kadınların koltuk altlarından aldıkları koku örneklerini koklattı.

Araştırmacılar daha sonra erkeklerden bu kokuları puanlamalarını istedi.

Bilimsel olarak açıklamak gerekirse, araştırma sonuçları, “seksi kokunun” kadınların yüksek estradiyol hormonu ve düşük progesteron hormonu salgıladıklarında, kokularıyla erkeklerde daha çok cinsel arzu uyandırdıklarını gösterdi.

Yani kadın teninden salgılanan kokular hangi hormondan salgılandığı önemli. Doğal olarak sizden bu hormonlar salgılanmıyorsa bunu değiştirebilmek için yapabileceğiniz bir şey yok. Parfüm kullanımı ile estradiyol hormonu kokusuna yakın bir koku elde edilebilir, ve deodarant kullanımı ilede progesteron hormonu kokusu bastırılabilir.

Yapılan araştırmalara göre odunsu olmayan ve ferahlık veren kokular erkeklere daha “seksi” gelmektedir.

Ayrıca EDP tip parfümler diğer parfüm tiplerine göre erkeklere daha çekici geldiği belirlenmiştir.

EDT, EDP ve EDC arasında ne fark var?
Tabii ki hayır. En yalın ifadesiyle, bu üç tür arasındaki temel fark, içlerinde bulunan esansların (yani parfüm özlerinin) miktarı. Esans oranı arttıkça, parfümün kalıcılığı; dolayısıyla kalitesi ve fiyatı da artıyor. Parfüm satın alırken sıkça karşılaştığımız Eau de Toilette, Eau de Parfum ve Eau de Cologne tabirleri, aslında bize satın alacağımız ürünün fiyatından kalıcılığına kadar çok şey anlatıyor:

Eau de Cologne
İçerisinde yer alan parfüm esansının yoğunluğu dikkate alındığında, sınıflandırmanın en alt basamağında Eau de Cologne ürünleri yer alıyor. İsminin çoğunlukla erkek ürünleri için kullanıldığını gördüğümüz bu parfüm çeşitlerinde, 60 ̊ veya 70 ̊’lik alkol içerisinde çözünmüş olarak %1 – %3 civarında esans bulunuyor. Özellikle sıcak havalarda ferahlatıcı etkiye sahip ve kalıcılık süresi nispeten kısa olduğu için, gün içerisinde sıkça kullanılmasında herhangi bir sakınca yok; nitekim bu ürünlerin genellikle 200 ml’lik, yani diğer parfüm türlerine göre daha büyük şişelerde satıldığını görüyoruz. Narenciye özlerinin kombinasyonuyla üretilmeye başlayan bu kokuyu zamanında Napolyon da sıkça kullanıyormuş.

Eau de Toilette
Kimi zaman Eau de Cologne ile aynı anlamda kullanılsa da; Eau de Toilette ürünlerinin içerisindeki parfüm esans oranı %7 ila %15 ’a kadar çıkabiliyor ,kaldı ki bu oranların her markaya göre değişkenlik gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.
EDC ve EDT, özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen, en popüler parfüm çeşitleri. Eğer siz de gün içerisinde parfümünüzü tazeleyip ferahlamaktan hoşlanıyor ve bunun için nispeten daha az bütçe ayırmak istiyorsanız; parfüm almadan önce bu alternatifleri mutlaka değerlendirin.

Eau de Parfum
Daha önce bahsettiğimiz gibi, üst notalar kısa süre içerisinde uçup gittikten sonra ortaya çıkan orta ve alt notalar,Eau de Parfum çeşitlerinin başarısının en önemli odak noktaları. Yaklaşık %15 – %30 esans içerdikleri için, doğrudan saçlarınıza veya kıyafetinize sıkmanız halinde de çok iyi sonuç veriyorlar. Kullandığınız parfümün kalıcılığı sizin için en önemli kriterlerden biriyse, Eau de Parfum ürünlerini tercih etmeye özen göstermenizde fayda var.
Özetle, yukarıda bahsettiğimiz tüm ürünler belirli oranlarda alkol içeriyor. Parfüm esansının konsantrasyonu yükseldikçe de, içinde bulundurduğu alkol oranı doğal olarak azalıyor. Tabii daha önce bahsettiğimiz gibi, parfümün kalıcılığında teninizin sahip olduğu özellikler önemli bir rol oynuyor. Örneğin; kuru bir cilt yapısına sahipseniz, yağlı bir cilde kıyasla parfüm kokusunun vücudunuzu terk etme süresi çok daha kısa olacaktır. Ayrıca cildinizin PH seviyesi de parfümün üzerinizde göstereceği etkiyi değiştirebilen bir faktör.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir