1. Anasayfa
  2. Beyin

Matematik ve Okuma Yetenekleri Aynı Gene Bağlı

Matematik ve Okuma Yetenekleri Aynı Gene Bağlı
0

Sözel puanlara karşı matematik hakkında söylenenleri unutun: ikisi ayrı değil. Çocuklarda okuma ve matematik yeteneklerinde bu hafta Nature Communications yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, büyük ve örtüşen genetik bileşeni var.
Matematik ve okuma yeteneklerini aileden geçiyor, ancak bu bilişsel özellikleri etkileyen genlerin sistemi büyük ölçüde bilinmemektedir. Yani, Wellcome Trust Vaka-Kontrol Konsorsiyumu araştırmacılar da dâhil olmak üzere geniş bir işbirliği, aritmetik ve okuma yazma becerileri üzerine genetiğin etkisini hakkında analizler yaptı.
İkizler ve ilgisiz çocuklar dâhil – – İngiltere Ulusal Müfredata dayalı okuma, anlama ve akıcılık testlerin yanı sıra matematik soruları ile yaklaşık 2.800 ailelerden gelen 12 yaşındaki İngilizce ve Galce çocukların performansı ölçülmüştür takım.
DNA verileri ile kombine edildiğinde, test sonuçları gösteriyor ki matematik ve okuma becerileri aynı genetik temeli paylaşıyor, iki bilişsel özellikleri etkileyen genetik varyantları önemli bir örtüşme var; çocuğun nasıl okuduğunu etkileyen genlerin yarısı matematik yeteneğini de etkiliyor.
“Bu soruya iki şekilde baktık: binlerce ikizin benzerliklerini karşılaştırdık ve DNA larındaki milyonlarca küçük farklılıkları ölçtük” açıklıyor UCL’s Oliver Davis bir haber bülteninde. “İki analiz de gösteriyor ki ince DNA farklılıklarının benzer koleksiyonları okuma ve matematik için önemlidir. ”
Çalışma spesifik genleri işaret etmiyor, onun yerine karmaşık özelliklerde ve görülen bozukluklarda, öğrenme yeteneği veya güçlüğü gibi, küçük etkisi olan birçok genin sebep olduğunu düşünüyorlar.
Ekip ayrıca öğrenme ortamı aritmetik ve okuma-yazma becerilerinin gelişmesinde büyük bir rol oynadığı görmüştür, daha önce yapılan ve genetik farklıkların çocukların güzel öğrenmelerinde okumalarında ve matematik yeteneklerinde ne kadar rol oynadığını gösteren çalışmaları teyit ediyor. “Çocukların genetik yapıları kolay veya zor öğrenmelerini etkiliyor” diyor King College London çalışmada yazar Robert PlominIstria. “Böyle güçlü bir genetik etkiyi bulmamız bir çocuk zor öğreniyorsa yapabileceği bir şey olmadığı anlamına gelmez. Genetik her şeye taş koymuyor”.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir