1. Anasayfa
  2. Çevre

Ölümcül iki Tornado Nebraskayı Vurdu

Ölümcül iki Tornado Nebraskayı Vurdu
0

Tornado sezonun yaklaşık yarısı bitti ve pazartesi yeni bir olay bunu hatırlattı. İki tornado Nebraskanın küçük kasabası Pilgerı sadece 1 mil yakınından vurdu. Kasırgalar iki kişinin ölümüne ve 16 kişinin ağır yaralanmasına sebep oldu.

Tornadolardan birisinin EF4 hasar oluşturduğu teyit edildi ve rüzgârlar 170-200 mil kuvvetine ulaştı. İki tornado çok sık belgelenmemiş olsalar bile nadir olduklarına inanılmıyor. 5 girdaplı fırtına sistemleri belgeleniyor. Fırtınadan sonra, meteorologlar çoklu girdaplı fırtınaların görülmesi zor olduğunu açıkladılar, bu sebeple pazartesi günün fırtınası oldukça olağanüstüydü.

Çoklu-girdap sistemlerini ortaya çıkarmak için farklı yöntemler mevcuttur. Bazıları ikinci olayın birincisinden ayrı olduğuna inanıyor. İkinci girdap daha küçük olması sebebiyle bu oldukça yaygın birolay olabilir.

Tıkanma sebebiyle ortaya çıkan iki tornado da birhunisoğukhavadasarılmışolur ve bu dağılmaya neden olur. Bununla birlikte, yeni huniler yaratacak kadar enerjiye sahip. Bu iki tornado için en olası neden, ama aynı anda yerde iki huni görmek çok nadir.

Başka bir açıklama ise iki tornadonun birbirinden tamamen bağımsız olmaları ve sadece yan yana gelmeleri olmasıdır. Fırtına sistemleri tipik olarak birbirleriyle bu kadar yakın olmamalarına rağmen, bu yine de bir olasılıktır.

Kasırganın yol açtığı hasarlara bir göz attın.

Lisa Winter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir