1. Anasayfa
  2. İlginç

“Mükemmel” Sıvının Sesini Kaydedildi

“Mükemmel” Sıvının Sesini Kaydedildi
0

Sizin için “eksiksiz akış”ın sesi nasıldır? Bir şelaleden aşağı dökülen suyun çıkardığı gürültü ya da sürahiden bardağa su dökerken çıkan hışırtı olabilir mi? Bu sorunun cevabı bireyden şahsa değişiyor olsa da bilim için kusursuz akışın tek bir tarifi olduğundan çıkardığı sesin de çok farklı olduğunu söylemek güç.

Fizikçilere nazaran eksiksiz akış, kuantum mekaniği maddelerinin müsaade verdiği ölçüde az sürtünme ya da viskozite ile gerçekleşen akıştır. Bu derece harika bir akış tabiatta son derece nedir görülür; yalnızca nötron yıldızlarının çekirdeklerinde ya da cihanın “genç” olduğu devirlerde oluşan plazmalarda görülecek kadar nadir…

61f04e7a15d50150e40cef2aa5816bbbf612bf5b

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları, laboratuvar ortamında harika bir sıvı oluşturmayı başardılar ve bu sıvının “akış” sesini kaydederek SoundCloud’da paylaştılar. Bir şelaleden çok daha farklı bir sese sahip olduğunu garanti edebiliriz…

Paylaşılan ses kaydı, fermiyon olarak bilinen atom altı parçacıklarıyla denetimli bir biçimde gerçekleştirilen akış sırasında ortaya çıkan ses dalgalarının bir eseri. Bilim insanları, gerecin viskozitesi yahut iç sürtünmesi ile ilgili olan sesin gaz içinde ne kadar süratli dağıldığını ölçmek için binlerce ses dalgasını tahlil ettiler.

Tahliller sonucunda şaşırtan bir formda oluşturulan sıvının fermiyonların kütlesi tarafından oluşturulan ses difüzyonunun, “kuantum” ölçüde sürtünme ile tanımlanacak kadar düşük olduğu tespit edildi. Bu tespit, farmiyon gazının harika bir akışkan üzere davrandığını ve kozmik olduğunu ortaya koydu.

Kestirim edebileceğiniz üzere bilim insanları bu sıvıyı sırf bir ses kaydı için oluşturmadı. Kelam konusu sıvı sayesinde erken kainattaki plazmanın viskozitesini ve nötron yıldızları içindeki kuantum sürtünmesini modellemek için kelam konusu sıvı kullanılabilecekler. Bilim insanlarının kelam konusu akış için kullandıkları fermiyon gazı ile nötron yıldızındaki ses suratı ortasında farklılıklar olsa da MIT’de fizik profesörü olan Martin Zwierlein, yıldızdaki rezonans frekanslarının gazdakine misal olacağını iddia ettiklerini söz etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir