1. Anasayfa
  2. İlginç

Su Buzu Olmadan Yaşayabilen Kutup Ayıları Keşfedildi

Su Buzu Olmadan Yaşayabilen Kutup Ayıları Keşfedildi
0

İklim değişikliği üzere sebepler, gezegenimizin ve canlı cinslerinin geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Kutup ayıları da şu an için jenerasyonu tükenmekte olan hayvanlar ortasında nitelendirilmemelerine karşın habitat kaybı, kirlilik ve daha birçok sebepten ötürü gelecekte yok olabilecek hayvanlar ortasında gösteriliyor.

Şimdi ise bu canlı cinsleri ile ilgili epey değerli bir gelişme yaşandı. Science mecmuasında yayımlanan bir araştırmaya nazaran bilim insanları, görünüşte yaşamaları için imkansız bir habitatta hayatta kalabilen ‘gizli’ bir kutup ayısı popülasyonu keşfetmeyi başardı.

Deniz buzu olmadan yaşayabilen kutup ayıları keşfedildi

su buzu olmadan yasayabilen kutup ayilari kesfedildi 0 lCEaZvzm

Grubun, olağanda avlanmaları için ehemmiyet arz eden deniz buzundan mahrum yerlerde keşfedildiğini belirten uzmanlar, bu cinslerin yüzyıllardır fark edilmeden yaşadığını kaydetti. Açıklamalara nazaran ayılar, buzulların okyanusla buluştuğu fiyortlarda yaşıyor. Bu da en azından kimi kutup ayılarının karadaki buzullarla hayatta kalabileceğini gösteriyor.

Bunu biraz daha açalım. Kutup ayıları dünyanın en büyük kara yırtıcılarından olmasına karşın deniz memelileri ortasında gösteriliyor; zira bu hayvanlar, çoğunlukla suda yaşayan canlılarla besleniyor. Bu da deniz buzunun bu tıp için ne kadar büyük bir değer taşıdığını ortaya koyuyor. Fakat iklim değişiklikleri, mevcut deniz buzu ölçüsünü azaltarak bu hayvanların doğal ömür alanlarını daraltıyor. Bu sebeple de kutup ayılarının gelecekte kuşağının tükenebileceği düşünülüyor.

Açıklamalara nazaran 20. kutup ayısı alt popülasyonu olarak tanımlanan yeni küme, Gröndland’ın güneydoğusunda keşfedildi. Araştırmacılar, genetik olarak farklı olan bu kümenin, yaklaşık 300 adet kutup ayısını içerdiğini ve 200 yıla yakın bir müddettir öteki popülasyonlardan izole olduğunu söz etti. Ayrıyeten kümenin keşfedildiği bölgenin yılda 250 günden fazla deniz buzu bulundurmadığı; yani bu üslup buz olmadan hayatta kalabildiği aktarıldı.

Keşif, kutup ayılarının genelinin tehlikede olduğu gerçeğini değiştirmiyor

su buzu olmadan yasayabilen kutup ayilari kesfedildi 1 4fl18Y6b

Bilim insanları, kümenin kırılan ve denize karışan buz modüllerinden yararlandığını düşünüyor. Ayrıyeten bölgenin, 21.yüzyılın sonundaki deniz buzu iddialarına misal özellikler taşıdığı; bu yüzden de çeşidin en azından bir kısmının geleceği için değerli bilgiler sağlayabileceği belirtiliyor.

Araştırmanın müelliflerinden Kristine Laidre de keşifle ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu buzullar, kutup ayılarının bir kısmının uzun mühlet hayatta kalmasını sağlayabilir. Lakin bu durum tıbbın geneline uygun olmayabilir” sözlerini kullandı ve keşfin geniş kapsamda kutup ayılarına yardımcı olmayabileceğine dikkat çekti.

Yeni çalışma her ne kadar kutup ayıları hakkında umut verici sonuçları ortaya çıkarsa da uzmanlar hala bu hayvanların genel olarak büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu vurguluyor. Laidre de bununla ilgili “Arktik deniz buzu kaybı, tüm kutup ayıları için hâlen birincil tehdittir. Bu çalışma bunu değiştirmez” sözlerini kullanarak durumun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir