1. Anasayfa
  2. İlginç

Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi

Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi
0

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi imgesini yakalamayı başardı. Birinci çarpıcı güneş lekesi imajı olan fotoğraf, nitekim de dikkat çekiyor. NSF’nin Inouye Güneş Teleskobu tarafından 28 Ocak 2020’de yakalanan bir güneş lekesinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafının yayımlanması dikkate paha. Çünkü ocak ayında çekilen ve bir ortaya getiren imgelerle yüksek çözünürlüklü bir manzara elde eden uzmanlar devasa güneş lekesini görünür kılıyor.

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi yakaladı!

Güneş lekesinin yapısını ortaya koyan şaşırtan derecede detaylı bir manzara paylaşan grup, ilerleyen süreçte bu güneş teleskobunun çok daha ayrıntılı ve daha farklı ufuklara yelken açmayı sağlayan manzaralar çekmeyi başaracağı söyleniyor.

Güneş lekeleri, Güneş’in manyetik alanının bilhassa güçlü olduğu ve Güneş’te hapsolmuş ısının bir kısmının yükselmesini önleyerek yüzeyde daha serin bir bölge oluşturduğu kısımlarda hayat bulan ”lekeler” olarak tanımlanıyor. Ayrıyeten belirtmekte yarar var bu lekeler etrafına nazaran daha soğuk olabilir fakat hala 4 bin 150 santigrat dereceye ulaşıyor olmasıyla ölümcül.

2013 yılında inşasına başlanan teleskobun, tamamlanması durumunda son teknoloji bir gözlemevi olacağı belirtiliyor ve ölçüm için gerekli mekansal, zamansal ve pek çok ayrıntısı sunabilecek. Koronavirüs salgınından kaynaklanan aksaklık sebebiyle teleskopun üretimi uzadı fakat gözlemevinin en geç 2021 yılında bilim faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Teleskobun birinci imgesi ise güneş lekesini 36.500 x 26.500 km’lik detaylı bir görünümü yakalamak oluyor.

Dunyanin en buyuk gunes teleskobu gunes lekesi 01

Bundan evvelki manzara ise 6.214 km boyunca uzanan bir bölgeyi kapsıyordu. Bu genişlik, Dünya’yı rahatça yutacak kadar büyük olsa da, Güneş’in yüzeyinin yalnızca bir kısmı olduğunu belirtelim.

NSF’nin Ulusal Güneş Gözlemevi’ndeki manzara ve müdür yardımcısı ve araştırmanın başındaki isimlerden Thomas Rimmele, “Güneş lekesinin imajı, daha evvel ulaşılandan 2,5 kat daha yüksek bir uzamsal çözünürlüğe ulaşıyor ve güneş yüzeyinde 20 km kadar küçük manyetik yapılar gösteriyor” diyor.

Bu güneş lekesi, 11 yıllık yeni güneş aktivitesi döngüsünün birincilerinden birini temsil ediyor. Yıldızımız, Aralık 2019’da en az aktivite sergilediği nokta olan solar asgarî düzeyinden daha yeni geçti. Güneş 2025’te azamî güneş gücüne gerçek ilerledikçe aktivitenin artması bekleniyor, bu nedenle daha güzel bir vakit olamazdı. Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu bilimsel mesleğine başlamak üzere.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir