Kilo Vermek, Sperm Kalitesini ve Sayısını Artırıyor

 Kilo Vermek, Sperm Kalitesini ve Sayısını Artırıyor
Okunuyor Kilo Vermek, Sperm Kalitesini ve Sayısını Artırıyor
0
(0)

Günümüzde çeşitli nedenlerden ötürü erkeklerde sperm kalitesi düşmeye devam ederken tıpkı vakitte obezite de artışını sürdürüyor. Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanları ise bu iki olumsuz durumu bir ortaya getiren ve aynı anda ikisine de tahlil sunabilecek bir araştırmaya imza attı.

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma, erkeklerin kilo kaybetmesiyle ve ülkü kiloyu sürdürmeye devam etmeleriyle sperm kalitelerini artırabileceğini ortaya koydu. Elde edilen sonuç, erkeklerin katıldığı klinik çalışmalarla birlikte kanıtlandı. Çalışmaya yaşları 18 – 65 aralığındaki toplam 56 obez erkek katıldı.

Sperm sayısı bir yılda 2 katına çıktı:

Vücut kitle endeksi 32 ve 43 aralığında olan erkeklerin katıldığı çalışmada erkekler, ortalama 16,5 kilogram kilo kaybetti. Bunun sonucunda kilo kaybından sekiz hafta sonra sperm konsantrasyonunun %50, sperm sayısının ise %40 oranında arttığı görüldü. 52 hafta sonunda ise verdikleri kiloyu koruyan erkeklerde artan sperm kalitesinin de sürdüğü gözlemlendi. 52 hafta sonundaki sperm sayısı ise tam iki katına çıktı.

Sperm kalitesi ve obezite ortasındaki bağ aslında geçmişte yapılan başka araştırmalarla da ortaya konmuştu. Bununla birlikte kilo kaybının sperm kalitesini artırdığı da belirtilmişti. Ama yapılan araştırmaların eksik noktası hem iştirakçi sayısının az olması, hem de verilen kilonun çok az düzeyde kalmasıydı. Münasebetiyle son araştırma, bu bahse çok daha net bir sonuç getirdi.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın