1. Anasayfa
  2. İlginç

Olaylar arttı, koronavirüs aşıları için yeni doz tartışması başladı

Olaylar arttı, koronavirüs aşıları için yeni doz tartışması başladı
0

Koronavirüs salgını hala tesirini yitirmemiş olsa da hem ülkemizde hem de dünyada tüm önlemler kalktı. Buna rağmen Covid-19 hadiseleri artış göstermeye devam ediyor. Bu manada Amerikan Federal İlaç ve Besin Dairesi FDA, Moderna ve BioNTech/Prifizer koronavirüs aşıları için güncelleme istedi.

ABD’den koronavirüs aşıları için ek doz isteği

Koronavirüs salgını aşılar sayesinde tesirini yitirmiş olsa da tüm dünyada aşılamanın yetersiz olması, hala hastalığın yayılmasına neden oluyor. ABD’de ise FDA, Prfizer ve Moderna üzere ilaç firmalarından ülkede kullanılan iki koronavirüs aşısı için güncelleme yapmasını istedi.

olaylar artti koronavirus asilari icin yeni doz tartismasi basladi 0 3sdmUn85
Koronavirüs hadise sayılarının artması sonrası, koronavirüs aşıları için ek doz tartışması yine başladı

Buna nazaran mevcut Covid-19 aşıları Omnicron varyantı BA.1’i hedefleyecek yapıda. Lakin ABD’de ve dünyanın birçok yerinde Omnicron BA.4 ve BA.5 varyantları faal durumda. FDA, BioNTech/Prfizer ve Moderna aşılarının bu versiyonlar için güncellemesini istedi.

BioNTech ve Moderna ise koronavirüs aşılarının Omnicron BA.1 versiyonu içinyüksek bağışıklık sağladığına ait dataları de yayınladı. Bu manada iki firma daha evvel Omnicron BA.1 varyantı için aşıyı güçlendirmiş ve ek doz üretimi yaptı. FDA’da aşıların temelini oluşturan Spike proteinlerinin bu versiyonlara ahenk sağlayacak formda tekrar üretilmesini tavsiye etti. Tekrar burada firmalar yeni bir doz yerine çok ek bir doz hastalığın önüne geçmeye çalışacak.

Şu an için ABD’de hadiselerin yüzde 52’lik kısmı BA.4 ve BA.5 varyantından kaynaklı. Gelecek haftadan itibaren ise bu sayının katlanarak artması bekleniyor.

Aşı firmalarının bu yeni versiyonlara karşı yeni güçlendirilmiş aşıları ise ne vakit hazır hale getireceği belgisiz. FDA ise sonbaharda aşıların yeni versiyonlarının hazır olması gerektiği görüşünde.

Türkiye’de ise haftalık koronavirüs tablosunda hadise sayısı 26 bine kadar çıktı. Geçen hafta ise bu sayı 10 bin civarındaydı. DSÖ ise bir çok ülkede artan hadise sayıları sonrası pandeminin şimdi bitmediğini açıkladı.

Ülkemizde ise Sıhhat Bakanlığı, hangi varyantın tesirli olduğuna dair bilgileri paylaşmıyor. Lakin iddialar Türkiye’de de Omnicron BA.4 ve BA.5 varyantının artmaya başladığı istikametinde. Bu hafta ikiye katlayan koronavirüs olay sayıları sonrası Türkiye’de ve dünyada önlemlerin yine gelip gelmeyeceği ise merak konusu. Bu manada önlemler geri gelmese bile koronavirüs aşıları için yeni bir ek doz uygulaması ile karşı karşıya kalabiliriz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir