1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, 27 Maymunun Hayatına Son Verdi

NASA, 27 Maymunun Hayatına Son Verdi
0

NASA, bilgi edinme özgürlüğü yasası kapsamında geçtiğimiz günlerde birçok belgeyi yayınlamak zorunda kalmıştı. Bu evrakların içinden hayvanseverleri dehşete düşürecek gerçekler ortaya çıktı. Yayınlanan dokümana nazaran NASA, Silikon Vadisi’nde bulunan Ames Araştırma Merkezi’nde konuk ettiği 27 maymunun hayatına ötenazi kullanarak son verdi.

21 maymunda Parkinson hastalığı görüldüğünü açıklayan ve maymunların artık yaşlandığını belirten NASA, hayvanları bakım konutuna vermektense öldürmeyi tercih ettikleri için tenkit oklarının gayesi oldu.

Açıklamalara nazaran maymunlar üzerinde rastgele bir test yapılmamış

9dccd22e7ee0c3df34150dbf3911afeb4b292079

NASA’nın maymunlarla olan bağlantısı aslında bundan çok daha öncesine dayanıyor. 1961 yılında Ham ismini verdikleri bir şempanze, uzaya gönderilen birinci maymun olarak tarihe geçmişti. Fakat Ames Araştırma Merkezi’nde bulunan maymunlar, rastgele bir uzay çalışması için barındırılmıyordu. Bu maymunlar NASA’nın bir ilaç firması olan LifeSource BioMedical isimli bir şirketle ortaklaşa imzaladıkları bir kontrattan ötürü tesiste tutuluyordu.

LifeSource Biomedical şirketinin CEO’su Stephanie Sollis, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada maymunların artık son derece yaşlandıklarını, “acı içinde bir hayat sürmektense” ötenazi kararı ile hayatlarının sonlandırıldığını lisana getirdi. Solis, Ames’te maymunlar üzerinde hiç bir test yapılmadığını ve hayvanların son derece keyifli bir hayat yaşadıklarının altını çizdi.

Reaksiyonlar süratle büyümeye devam ediyor

6f7113f35acd1590f9e1f88643dbe651b45e447b

New Mexico Üniversitesi’nde hayvan etiği uzmanı olarak misyon alan John Gluck, maymunların laboratuvar hayatının getirmiş olduğu mahrumiyetten ötürü ızdırap içinde yaşadıklarını lisana getirdi. Gluck, NASA’nın maymunları yaşamaya bedel görmemesi üzerine kederlerini belirtirken, bu olaydan sorumlu olan insanların hesap vermesi gerektiğini söylüyor.

New York Demokrat Temsilcisi Kathleen Rice, durumla ilgili açıklama talep ederek NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine’e bir mektup yazdı. Mektubun içeriğinde, NASA’nın bu maymunların sığınakta yaşamasına müsaade vermek yerine neden acımasız bir formda öldürüldüğüne dair sorular yer alıyordu. 27 maymunun mevti hakkında NASA tarafından resmi bir açıklama şimdi gelmedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir