1. Anasayfa
  2. İlginç

Avını Daha Evvel Görülmemiş Formda Yakalayan Bitki

Avını Daha Evvel Görülmemiş Formda Yakalayan Bitki
0

Bitkilerin pek birden fazla zararsız ve kendi halinde canlılar olarak görülürken, bunlar ortasında etobur olan birtakım bitki cinsleri de bulunuyor. Böceklerden küçük boyuttaki ayaklılara kadar canlıları yiyebilen etobur bitkiler ortasına bugün bir yenisi daha katıldı. Phytokeys’te yayımlanan yeni bir araştırma, etobur bitkilerde daha evvel görülmeyen bir av metodunu de hayatımıza kattı.

Yeni etobur bitki tipi, Güneydoğu Asya’da bulunan Borneo adasında keşfedildi. ‘Nepenthes pudica’ olarak isimlendirilen yeni bitkinin asıl şoke yanıysa avlarını yakalama usulüydü. Su ibriğinin bir tipi olan etobur bitki, kendi çeşidinin tersine testi biçimindeki yapısını toprak üstünde tutmuyor, bunu yer altında saklıyordu.

Kendi çeşidinin tersine yer altından besleniyor:

avini daha evvel gorulmemis formda yakalayan bitki 0 M5GHITzi

Bilim insanlarının keşfi, bölgede 2012 yılında yapılan incelemelerin bir kesimiydi. O vakitlerde bölgedeki Nepenthes bitkilerinin garip bir formda yüzeyde rastgele bir testi gibisi yapıya yer vermediği görülmüştü. Ancak bölgenin günümüzde tekrar araştırılması keşfin yapılmasını sağladı.

Bölgede yeri kaplayan yosunu ve toprağın ince bir katmanını kaldıran bilim insanları, karşılarında nerede olduklarını merak ettikleri yapıyı buldu. Bitki, testi biçimindeki yapısını toprağın altında tutuyordu. Birtakım bitkilerin gövdesini toprağım 11 santimetre kadar altına soktuğu görüldü.

avini daha evvel gorulmemis formda yakalayan bitki 1 RtQBFFJz

Bu bitkinin kendi tipinden farklı olarak yeri değil, yeraltını kullanması bilim beşerlerine nazaran av tercihinden kaynaklanıyor. Yer altındaki bitkiler, yerin altında yaşayan ve hareket eden canlıları amaç alıyor. 17 örneğin incelendiği araştırmada da bir bitkinin bu canlıları yakalayarak sindirdiğine dair izler bulundu.

Av tercihinin yanı sıra bitkinin yaşadığı şartlar da aslında bu durumun bir açıklamasıydı. Keşfedilen yeni bitki, deniz düzeyinden 1000 ila 1300 kilometre yüksekte yaşıyordu. Bilim insanları, bu yükseklikte bitkinin yer altında daha fazla besine ulaşabileceğini kaydetti. Daha evvel yer altından beslenen etobur bitkiler keşfedilmiş olsa da yeni bitki, testi halinde tuzağa sahip bitkiler ortasında bir birinci oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir