1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA Artemis Projesi İçin Astronot Takımı Açıklanacak

NASA Artemis Projesi İçin Astronot Takımı Açıklanacak
0

NASA tarafından yürütülen ve ESA, JAXA, CSA üzere milletlerarası iştiraklerle birlikte çalışılan Artemis projesi, 2017 yılından beri üzerinde çalışmalar yürütülen bir proje. Bu projenin emeli, Ay’ın güney kutbuna birinci bayan ve bir sonraki erkek astronotu indirmek olarak söz ediliyor. NASA, uzun vakit sonra Artemis projesiyle birlikte Ay yüzeyine ayak basmak için çalışmalar yürütüyor. Yaklaşık 3 yıldır çalışmaları süren Artemis projesinin insansız olarak uçuşlarının 2021’de, beşerli uçuşların ise 2023 ve 2024 yıllarında yapılması planlanıyor.

Her şey planlandığı üzere giderse 2025 yılından 2030 yılına kadar her yıl bir tane olmak üzere uçuşların gerçekleştirileceği söylenen Artemis projesiyle ilgili bugün bir gelişme daha yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri Lider Yardımcısı Mike Pence’in, Ay’ın güney kutbuna inmeyi hedefledikleri beşerli uçuşlar için yeni bir açıklama yapacağı öne sürüldü.

Önümüzdeki yıllarda yapılacak beşerli uçuşlar için astronot takımı açıklanacak:

3b69105896be6b2b13b7ae4addc74803c2c5a857

Ars Technica tarafından yapılan açıklamaya nazaran Mike Pence’in yakın vakit içerisinde Artemis projesi için 18 kişilik astronot takımını açıklaması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen Ay yüzeyine yapılacak beşerli uçuş misyonları için açıklanacak olan 18 kişilik takımın hepsinin Ay yüzeyine yapılacak uçuşlara katılmayacağı fakat her vakit vazifeye hazır olarak bekleyecekleri de açıklanan ayrıntılar ortasında.

Bunların yanı sıra Artemis Projesi için birtakım raporlar da bulunuyor. Beşerli ana misyonların 2024’te başlayacağı söylenen Artemis projesinin 2024 yılında gerçekleştiremeyeceğini belirten raporlarda bu vazifelerin en erken 2026 yılında başlayabileceği söyleniyor. Bunun sebebinin ise yeni Amerika Birleşik Devletleri Lideri Joe Biden’ın uzay vazifelerine ne kadar öncelik vereceğinin bilinmemesi olduğu söyleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir