1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA açıkladı: Her şeyi yutan bir kara delik bulundu!

NASA açıkladı: Her şeyi yutan bir kara delik bulundu!
0

NASA, kara deliği uzayda muhakkak ölçüdeki unsurun kendi içine yanlışsız çöktüğü bir bölge olarak tanımlıyor. Bu bölgedeki yer çekiminin yüksek olması, ışık da dahil hiçbir şeyin kaçmasına imkan tanımıyor. Son olarak gök bilimciler, Samanyolu‘nda tek başına dolaşan bir kara delik olabileceğini belirtti.

Son keşfedilen kara delik, 500 kat daha büyük

Bilim insanları, tüm Güneş sisteminin ufkunun ardına sığabileceği kadar büyük bir kara delik bulduklarını söyledi. Ayrıyeten deliğin etrafındaki ışık halesinin Samanyolu Galaksi’sinin ışığından 7 bin kat daha parlak olduğunu belirttiler.

nasa acikladi her seyi yutan bir kara delik bulundu 0 aXDQflqE

Avustralya Ulusal Üniversitesi‘nden araştırmacılara nazaran kara delik, kozmostan büyük ısırıklar alıyor. İki astronomik araştırma grubu, galaksimizde delik üzere yer alan şeyi bulmak için Hubble Uzay Teleskobu verilerini kullandı. Çalışmanın baş araştırmacısı olan Dr. Christopher Onken, bahisle ilgili açıklama yaptı.

İnsanlar yaklaşık 60 yıldır bu tıp keşifler yapmaya çalışıyor, fakat bu kara delik büyük ihtimalle Samanyolu’na çok yakın olduğu için fark edilmemiş olabilir. Çünkü Samanyolu’nda o kadar çok yıldız var ki tespit ettiğiniz tüm unsurların takibini yapabilmek kolay olmuyor.

Bu keşif birçok açıdan değerli yere sahip. Keşif, araştırmacıların, galaksimizde bu objelerden kaç tane olabileceğini ve ne kadar uzakta olabileceğini tespit edecek. Son keşif, Samanyolu’nun merkezindeki Sagittarius A* ismi verilen deliğe kıyasla 500 kat daha büyük. Ayrıyeten, Dünya’dan 26 bin ışık yılı uzaklıktaki Sagittarius A* Güneş’in neredeyse 4 milyon katı kütleye sahip.

Gök bilimciler, Samanyolu’nun 100 milyar yıldızına dayanarak, galaksimizde 100 milyon kara delik olabileceğini varsayım ediyor. Kara delikler, kimi büyük yıldızların patlamasıyla ortaya çıkabiliyor. Bunun sonucunda kimi delikler ise Güneş’in milyonlarca kat tartısına ulaşıyor.

nasa acikladi her seyi yutan bir kara delik bulundu 1 mgtTUsAn

Galaksilerin merkezindeki bu deliklerin tam olarak nasıl oluştuğuna dair ise net bir bilgi yok. Lakin, bilim insanları bu keşiflerin gezegenin geleceği konusunda ziyadesiyle yardımcı olacağını belirtiyor.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bilim insanları kara delik keşfi sonuçları nasıl olacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir