1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Köpek Balığından Çok Uruguaylı Luis Suarez Tarafından Isırılma Olasılığınız Daha Yüksek

Köpek Balığından Çok Uruguaylı Luis Suarez Tarafından Isırılma Olasılığınız Daha Yüksek
0

Luis_Suárez_vs._Netherlands_(cropped)
Uruguay bu hafta sonu Dünya Kupası’nda Kolombiya karşı sahaya çıkarken, bunu ileri yıldızları Luis Suarez olmadan yapacak. Neden? Çünkü İtalyan Giorgio Chiellini ısırdığı için FİFA dört ay stadyuma girme yasağı verdi. Bilerek. Futbol oynarken. Cidden. Daha da kötüsü, bu onun ilk suçu bile değildi. Bu onun ikinci suçu bile değildi. Liverpoolda oynayan Suarez üçüncü kez bir maç sırasında rakibini ısırdı.
New Statesmen dan Ian Steadman bir rakibin Suarez tarafından ısırılma tehlikesinin sırf oranını merak etti ve diyelim ki bir köpek balığı tarafından ısırılma oranınla nasıl karşılaştırır.
2005 yılından bu yana, Suarez Uruguay’ın milli takım ve çeşitli kulüplerde 441 üst düzey maçta oynadı. 11 başlangıç oyuncu ve maç başına 3 oyuncu değişikliği varsayarsak, 6.160 oyuncu Suarez ile karşı karşıya geldi ve ısırılma riski olmuştur. Şanslar böylece Suarezin bir rakibi ısırma riski 2000 de 1.Okyanusta yüzerken bir köpekbalığı tarafından öldürülme ihtimali? 3700000 de 1.
Ama eğer köpek balığı tarafından ısırılmayı, hatta sadece çimdiklenmeyi varsayarsak o zaman oranlar daha yakın oluyor. New Smyrna Beach, Florida, dünyanın köpekbalığı saldırısı başkenti olarak kabul edilir, 22.464 sakinleri sadece yılda bir kez yüzmeye gitse bir köpekbalığı tarafından çimdiklenmek oranı sakin bir yılda 2808 de 1 ya da 800 de 1 kalabalık bir yılda. Genel olarak 2000 de 1 gibi bir oran oluyor, Suarez gibi. Birçok kişi büyük olasılıkla yılda bir defadan fazla yüzmeye gittiği gerçeği düşünürsek oran daha düşük olabilir.
Ama bir maç sırasında Suarez tarafından ısırılma oranı hala yıldırım çarpması( 10000de 1), bir uçak kazasında ölmek( 11 milyonda 1) ya da Amerika’da öldürülme( 6100de 1) oranlarından yüksek. Ancak, Suarez Mike Tyson kadar tehlikeli değildir. Bir boks maçı sırasında Demir Mike tarafından ısırılma ihtimali 50’de 1’dir.
Lisa Winter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir