1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Sri Lanka Gazetesi Sivrisinekleri Uzaklaştırıyor

Sri Lanka Gazetesi Sivrisinekleri Uzaklaştırıyor
0

Sri Lankalı gazete Mawbina dang ateşine karşı mücadelesini yeni seviyelere taşıdı. Ulusal dang haftası boyunca, dang ateşi taşıyan sinekler tarafından ısırılmak nasıl önlenilir hakkında makaleler yayınladı. Ancak daha ileri gittiler, limon esanslı posterler üretip onları otobüs duraklarına astılar, böylece insanlar koruyucu koku altında sıkış sıkış olacaklar.
Kampanyanın doruk noktası, 7 Nisan Dünya Sağlık Gününde geldi. Aşağıdaki video gösteriyor ki, “İnsanlar sabah erken ve akşam, yani sivrisineklerin grevde olduğu zamanlarda gazete okuyor. Tüm gazete limon özünün karıştırıldığı mürekkep kullanarak basıldı olan. Söyledikleri gibi “ Her kelimenin her harfi sivrisinekleri ısırmaktan caydırdı”
Ticari bir girişim olarak proje büyük bir başarı kazandı: sabah 10 baskısının satışlarında %30 artış oldu.
Dyanılmaz ağrısı sebebiyle bazen Breakbone ateşi olarak ta bilinen Dang, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun% 40’ı için bir tehdittir. Ölüm özellikle hızlı tedavi ile nadir olsada uzun süre hastaları devre dışı bırakabilir.
Dünya çapında her yıl 50 ila 100 milyon enfeksiyon bulunmaktadır. Ayrıca, Aedes aegypti ve Aedes albopictus sivrisinekleri onu kentsel ortamlara taşımadığı için dang büyüyor.
Dang için bir aşı bulunmuyor ve sıtmanın yayılmasında etkili olan cibinlikler gündüz ısıran sinek türlerinde etkisiz. Sri Lanka DDT nin aşırı kullanımından dolayı sıtma taşıyan sineklerde direniş görülen ilk yerdir ve insektisit kullanımı faydasız.
Kontrol mekanizmaları üreme sistemini kaldırma veya elverişli olmayan hale getirmeye odaklandılar ve böcek ilacının direnç saylamayacak şekilde kullanımına odaklandılar.
Stephen Luntz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir