1. Anasayfa
  2. Uzay

Birleşik Arap Emirlikleri Mars Projesinde Ben de Varım Dedi !

Birleşik Arap Emirlikleri Mars Projesinde Ben de Varım Dedi !
0

NASA uzay keşif araştırmaları için beraber çalışmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni bir anlaşma imzaladı. Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansından bizlere ulaşan bilgiye göre imzalanan antlaşma ile; bilimsel bilgi verilerinden teleskoplara ve uzay araçlarına kadar her şey petrol zengini Arap ülkeleri ile paylaşılacak.  

Fakat yapılan iş birliğinde ön planda olan çalışmanın “Mars’ı Keşfetmek” projesi olduğu söylenmekte. BAE Uzay Ajansı yetkilisi olan Khalifa Al Romaitihi  “Birleşik Arap Emirlikleri ile Amerika Birleşik Devletleri arasında karşılıklı fayda sağlayan bu anlaşma ilişkileri iyileştiren bir kapı görevi görüyor” diye açıklama yaptı.

Photo_1

Bildiğiniz üzere Mars Projesi açıklandığından beri NASA aşırı iddialı olmakla eleştiriliyor. Geçtiğimiz ay yapılan kongrede projenin en çok maddi harcama kısmı eleştirilmişti. NASA ise yaptığı bu anlaşmalar ile insan ırkını Kızıl Gezegene taşıma projesine destek çıkmaya devam ediyor.

mars'a yolculuk

NASA Birleşik Arap Emirlikleri ile yaptığı anlaşma ile Mars Projesi için anlaştığı ülke sayısını 4’e çıkardı. Çin , Rusya ve İngiltere ile de anlaşmaları bulunan NASA’nın yaptığı uzay diplomasisi eleştirilerin aksine projeyi ciddiye aldığını gösteriyor.

Bununla birlikte, NASA yöneticisi Charles Bolden’in bloğunda yazdığı yazıdan da görüldüğü üzere yapılan uzay diplomasilerinin meyvelerini yiyeceklerinden emin gözüküyor.

nasaaçıklaması

“Birlikte,Mars’ı insanlıkla tanıştıracağız ve bunun insanlığa olan faydalarına hep birlikte ulaşacağız… Ve bunu yapacağız.”

 

Kaynak: http://www.theverge.com/2016/6/13/11919782/nasa-uae-collaborative-agreement-mars

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir