1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Güneşin Cilde ve Saça Yaptığı Ters Etki

Güneşin Cilde ve Saça Yaptığı Ters Etki
0

Güneş ışınları ciltte koyulaşmaya neden olsa da saç üzerinde tam tersi bir etkiye sahiptir. Cildimize ve saçımıza rengini veren melanin pigmenti bulunduğu bölgeye göre farklı reaksiyonlar vermektedir.
Birçok kimyasal reaksiyonun aktivasyonu için gerekli olan güneş enerjisi canlılar için hayati parçalardan biri. Güneşten gelen her ışın bünyemizde olumlu yönde bir etki bırakmıyor, mor ötesi ışınlar ciltte lekelenmelere hatta kansere kadar neden olabiliyor.
Cilt tonumuzu belirleyen melanin pigmenti aynı zamanda güneşten gelen zararlı ışınları soğurarak derimizi korumaya yardımcı oluyor. Melanosit hücreleri tarafından üretilen melanin pigmenti güneş ışığının yoğunluğuna göre üretimini şekillendirir. Fazla güneş ışığı altında kalındığında melanosit hücreleri daha fazla çalışacağından ciltte melanan pigmenti sayısında artışlar gözlenir. Bu artışların sonucunda ciltte kararma olur.

dogal-gunes-yagi
Saç tellerinde ise durum farklıdır. Saç tellerinde bulunan melanin pigmentinin yapısı güneş ışığıyla birlikte bozulmaya başlar. Yapısı bozulan melanin pigmenti renk verme özelliğini kaybeder. Bunun neticesinde de fazla güneş ışığı altında saç rengi açılmaya başlar. Güneş ışınları saç köküne de etki etmeye başladıysa bu açılma kalıcı olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir