1. Anasayfa
  2. Beyin

Sinir Sistemini Hacklemek!

Sinir Sistemini Hacklemek!
0

Sinir sistemimiz mükemmel tasarlanmış bedenimizi kontrol eden yapılardan oluşuyor. Fakat bazen işler ters gidebiliyor.

Özel şifremiz olan DNA’mızdaki bazı kusurlar büyük karmaşalara öncülük edebiliyor.

Yaşadığımız kazalar, yaşlılık ve kötü beslenme gibi durumlar sinir sistemimizin dengesinin altüst olmasına neden olabiliyor. Ve yaşanan tüm hasarlar da ilaç tedavisi ile çözülemiyor.

Peki size sinir sistemimizi “hack”leyebileceğimizi söylesek ?

Bin yıldan uzun süredir sinir sistemimize müdahale etmek için tedavi yöntemleri arıyoruz. Eski Romalı doktorların ağrı tedavisinde elektrikli yılan balığı kullandıklarını elde ettiğimiz kalıntılardan biliyoruz. Ve halen bundan neredeyse 2000 yıl sonra bile bu tip rahatsızlıkların tedavisinde benzer elektrikli cihazlar kullanıyoruz.

Günümüzde ise yeni teknolojinin sayesinde geliştirilen, bazı sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan “neuroprosthetic” adı verilen cihazlar, kaybolan sinir sistemi fonksiyonunu yerine koyabilmek için direkt olarak sinir sistemine bağlanarak çalışıyorlar.

limit-yok-filmi-gercek

Bu ileri teknoloji ürünü olan cihazlar körleşmiş ve sağırlaşmış duyuların yerine gelmesini sağlıyorlar. Neuroprosthetic cihazların bize gösterdiği gibi, gelişen teknoloji sayesinde direk olarak otonom sinir sistemine müdahale edilerek diyabet gibi kronik hastalıkların tedavisi sağlanabilecek.

Zaten gelişen teknoloji sayesinde bunlardan bazılarını gerçekleştirebiliyoruz. Şöyle ki; ürettiğimiz kalp pilleri ile kalbin durduğunda tekrar çalışmasına, ve kalp pili gibi aynı mantıkta üretilen CLS pilleri sayesinde kalbin atışını kontrol altına alıp korku ve anksiyete gibi durumlarda insanların sakinleşmesini sağlayabiliyoruz.

Sinir Sistemi Hacklenerek Görme Engeli Ortadan Kaldırılıyor!

2003 yılında Alman bilim adamları, sinir hücrelerini ışığa karşı duyarlaştıran bir protein ihtiva eden alg türü keşfettiler. Bu keşif “optogenetics” adı verilen bir tekniğin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Bu teknik ile ışığa hassasiyeti olan sinir hücrelerinin tedavisinde büyük ilerleme kaydedildi.

beyin-hack

Ayrıca önümüzdeki yıllarda yaşanacak olan gelişmeler sayesinde görme engelli insanlar, vücutlarına takacakları bir kamera bağlantısının sinir sistemine Wireless ağı ile bağlanmasıyla artık bu engellerinden kurtulabilecekler.

Fakat mevcut yapılan çalışmalarda sadece bu yöntemle birkaç nokta görüntüsü transfer edilebildi. Bu nedenle bilim adamları sinir sistemine bir şekilde bağlanmanın yolunu arıyorlar.

Son olarak sinir sistemine nasıl müdahale edebildiğimizi görmeniz için aşağıdaki videoyu şiddetle izlemenizi tavsiye ediyoruz:

Bakalım teknoloji geliştikçe sinir sistemimizi istediğimiz gibi yönlendirerek süper insanlar haline gelebilecek miyiz?

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/why-hacking-the-nervous-system-could-be-the-next-big-medical-treatment/all/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir