1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Mars’ta toz şeytanlarına şahit oldu!

NASA, Mars’ta toz şeytanlarına şahit oldu!
0

Mars üzerinde çeşitli araştırmalar yapan NASA, yeni bir tanıklık peşinde. Yeni tanıklık için uzay ajansının emeli geçmişe dair bilgiler oldu. NASA, Perseverance gezicisini Mars’ın Jezero Krateri’ne, geçmiş ipuçlarını takip etmesi için gönderdi. Otomobil büyüklüğündeki gezici oradayken, yüzlerce güçlü toz şeytanına şahit oldu.

Toz şeytanları, Mars’ı da kapsayabilir

Bir vakitler suyla dolu olduğu hakkında şüphelenilen bir bölge gezegen bilimcisi Jezero Krateri‘nin tozlu ve dinamik bir yer olduğu ortaya çıktı. Azim misyonunda yer alan NASA bilim insanı Manuel de la Torre Juarez bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Jezero Krateri gezegendeki en etkin toz kaynaklarından biri olabilir.” dedi.

nasa marsta toz seytanlarina sahit oldu 0 vpkvtGaw

Uzay ajansı, kısa mühlet evvel, Temmuz 2021’de yakalanan yakalanan güçlü, toz şeytanı görüntülerini yayınladı. İmgelere bakıldığı vakit hem kırmızı doruklarda hem de önlerde dönen bir toz şeytanı olduğunu görmek mümkün.

Bu girdaplardan en az dördü, her gün gezicinin yanından geçiyor. Yer havadan daha fazla ısındığı vakit, üzerindeki havayı ısıtır. Sonrasında soğutucu hava, alçalırken yükselir ve dikey olarak dolaşan hava oluşturur. Lakin, Mars’taki toz şeytanları, Dünya’dakilerden çok daha büyük olabilir.

Gezici, kimi vakitler gökyüzüne toz bulutlarını kaldıran rüzgar esintilerini de tespit ediyor. NASA, “Bunların en büyüğü, 1.5 mil (4 kilometre kare) kare kapsayan devasa bir bulut oluşturdu.” dedi. Bölgesel ve gezegen çapında toz fırtınaları, vakit zaman kızıl gezegeni de kapsıyor. Jezero Krateri’nde güçlü toz aktivitesinin nasıl ortaya çıktığını anlamak, misyon planlayıcıların bu yoğun hava olaylarını varsayım etmelerine yardımcı olabilir.

nasa marsta toz seytanlarina sahit oldu 1 V1FJ1KVU

Toz fırtınalarının ağır olması, birtakım vakitler güneş ışığının yüzeye ulaşmasını pürüzler. Bu da gündüzden geceye dönmesine neden olur. Güç için güneş ışığına dayanan robotik keşif misyonları ya da gelecekteki insan misyonları için önemli bir sorun. Lakin görüşlere nazaran 2 milyar yıl kadar evvel Mars’ta bugünkü kadar toz yoktu.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir