1. Anasayfa
  2. İlginç

Karayel İHA’nın SATCOM’lu versiyonu birinci defa EFES-2022 tatbikatında sergilendi

Karayel İHA’nın SATCOM’lu versiyonu birinci defa EFES-2022 tatbikatında sergilendi
0
karayel ihanin satcomlu versiyonu birinci defa efes 2022 tatbikatinda sergilendi 0 TNXKJJMP

Lentatek, EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan stant alanında, farklı sınıflarda geliştirdiği İHA’ları sergiledi. Bu kapsamda, uydu üzerinden kontrol (SATCOM) kabiliyeti kazandırılan Karayel İHA da birinci kere tanıtıldı.

SATCOM ile sonlar kaldırılmış oldu

SATCOM özelliği kazandırılan Karayel eser ailesi; anlık maksat tespit, takip ve imha kabiliyetlerini görüş sınırının ötesinde, gece ve gündüz koşullarında, menzil sınırlamalarından bağımsız, otonom uçuş ve seyrüsefer yaparak sürdürebilecek.

Lentatek Genel Müdürü Öner Tekin, EFES-2022 kapsamında Karayel’in son versiyonunu uzun kanatlı, azamî yük taşıyabilen birebir vakitte SATCOM entegre edilmiş biçimde sergilediklerini belirterek şunları söyledi:

“Silahlı Kuvvetlerimiz hizmet alımı biçiminde 2015-2017 ortasında Karayel’i kullandı. O günden bu yana Karayel üzerinde daima yeni geliştirmeler yaptık. Karayel yer aldığı taktik sınıfın üzerinde yeteneklere sahip. Yüküne nazaran taşıdığı yük bakımında optimum bir hava aracı haline geldi. Çok farklı hedeflerle vazife yapabiliyor. Müşahede, haritalama, güvenlik, orman yangını tespit ve izleme üzere birçok alana yapılan geniş bir yelpazede kullanılabiliyor.”

Yerli İHA’lara yeni yerli mühimmat: Kuzgun, Şimşek ve Kayı

1 gün evvel eklendi

Karayel’in uçuş müddetinin yaklaşık 40 bin saati bulduğunu bildiren Tekin, “Üstün özelliklere ve 3’lü yedekli aviyonik mimariye sahip olduğu için Karayel, şu ana kadar teknik bir arıza yaşamadı. Bu aslında bir dünya rekoru. Eserimizi, uçuşa elverişlilik manasında sivil ortamda da uçurulabilmesi için memleketler arası en temel kriter olan NATO standartlarında üretilen bir uçak haline getirdik. Bu, eserimizi dünyada çok rekabetçi hale getirdi ve farklı bir yere taşıdı.” diye konuştu

karayel ihanin satcomlu versiyonu birinci defa efes 2022 tatbikatinda sergilendi 1 gNRHCWnw

Bir İHA’nın en temel muhtaçlığının haberleşme olduğunu vurgulayan Tekin, şu tabirleri kullandı:

“Haberleşmenizi ne kadar ileriye taşıyabilirseniz operasyon yapabileceğiniz ya da aracınızı tesirli olarak kullanabileceğiniz alanı o kadar genişletmiş oluyorsunuz. SATCOM’la bunu bir üst düzeye çıkardık. Böylece uçağın menzili üzerindeki haberleşme sistemi nedeniyle oluşan sonu kaldırmış oldu. Bu, İHA için çok kritik bir teknoloji. Arkadaşlarımız bunu muvaffakiyetle entegre etti. Şu haliyle dünyanın sayılı sistemlerinden biri. Karayel SATCOM’lu olarak çalışabilir ve kullanılabilir halde.”

120 kilogram mühimmatla misyon yapabiliyor

Silahlı, uzun menzil Karayel, her biri 30 kilogram mühimmat taşıma kapasitesine sahip 4 istasyon ile toplamda 120 kilogram mühimmatla misyon yapabiliyor. Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabiliyor.

Karayel, her türlü denetimsiz kırıma karşı muhafaza sağlayan özgün üçlü yedekli dağınık aviyonik mimari özelliğiyle dünya genelinde şimdiye kadar yalnızca beşerli havacılıkta kullanılan sistematik yanılgı emniyetini birinci defa bir İHA’ya taşıdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir