1. Anasayfa
  2. İlginç

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih
0

Ortadoğu, Avrupa , Kuzey Afrika ve Güney Afrika bölgelerini yakından ilgilendirecek haberleşme uydumuz Türksat 5A fırlatışı için geri sayımı başladı. SpaceX, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatacağı Türksat 5A misyonu için ayrıntıların yer aldığı bir zamanlayıcı oluşturdu.

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Geçtiğimiz ay Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun teslim alındığını, 30 Aralık’ta da SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacağını açıklamıştı. Dün prestijiyle da tamamlanmış ve zamanlanmış tüm  roket fırlatışlarını gösteren bir platformda Türksat 5A uydusu da yerini aldı.

turksat 5anin falcon 9 ile firlatma detaylari ortaya cikti 2

Siteye nazaran uydumuzun net fırlatışının saati de muhakkak oldu. Yer alan bilgiye nazaran, 31 Aralık 2020 TSİ 03:00‘da Cape Canaveral’dda bulunan SpaceX Fırlatma Merkezi’nden fırlatma gerçekleşecek.

SpaceX roketi Falcon 9 Blok 5, uyduların ve Dragon uzay aracının yörüngeye inançlı bir halde taşınması için SpaceX tarafından tasarlanan ve üretilen iki evreli bir roket.

turksat 5anin falcon 9 ile firlatma detaylari ortaya cikti 3

Roketin şu anda faal 2 etabı var ve fırlatılması, SpaceX’e 50 milyon dolara mal oluyor. Birinci SpaceX Falcon 9 roket fırlatması 6 Nisan 2020 tarihinde yapılmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir