1. Anasayfa
  2. İlginç

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih
0
Ad
0
(0)

Ortadoğu, Avrupa , Kuzey Afrika ve Güney Afrika bölgelerini yakından ilgilendirecek haberleşme uydumuz Türksat 5A fırlatışı için geri sayımı başladı. SpaceX, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatacağı Türksat 5A misyonu için ayrıntıların yer aldığı bir zamanlayıcı oluşturdu.

Türksat 5A, Falcon 9 Blok 5 ile fırlatılacak! İşte tarih

Ad

Geçtiğimiz ay Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun teslim alındığını, 30 Aralık’ta da SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacağını açıklamıştı. Dün prestijiyle da tamamlanmış ve zamanlanmış tüm  roket fırlatışlarını gösteren bir platformda Türksat 5A uydusu da yerini aldı.

Siteye nazaran uydumuzun net fırlatışının saati de muhakkak oldu. Yer alan bilgiye nazaran, 31 Aralık 2020 TSİ 03:00‘da Cape Canaveral’dda bulunan SpaceX Fırlatma Merkezi’nden fırlatma gerçekleşecek.

SpaceX roketi Falcon 9 Blok 5, uyduların ve Dragon uzay aracının yörüngeye inançlı bir halde taşınması için SpaceX tarafından tasarlanan ve üretilen iki evreli bir roket.

Roketin şu anda faal 2 etabı var ve fırlatılması, SpaceX’e 50 milyon dolara mal oluyor. Birinci SpaceX Falcon 9 roket fırlatması 6 Nisan 2020 tarihinde yapılmıştı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir