1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

C Vitamini Kalp Krizini Önlüyor

C Vitamini Kalp Krizini Önlüyor
0

Günlük hayat içerisinde en çok duyduğumuz vitamin grubu içerisinde yer alan C vitamini şimdiye kadar gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyordu. Fakat C vitaminin yeni keşfedilen bir özelliği tıp dünyasında büyük bir etki yarattı.

Vitamin-C
Kopenhag Üniversitesi profesörleri tarafından yapılan araştırmaya göre C vitamini kalp krizini önlemede büyük bir rol oynuyor ve aynı zamanda yaşam süresini de uzatıyor.
100.000 Danimarkalı üzerinde yapılan çalışmada meyve sebze yoluyla C vitamini alan kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma oranı %35 azalmıştır, ayrıca erken ölüm riskinde de %20’lik bir azalma meydana gelmiştir. Güçlü bir antioksidan olma özelliği de bulunan C vitamini, doku ve organların birbirine güçlü bir şekilde bağlanmasında da büyük bir rol oynuyor. Vücudumuz C vitaminini kendisi üretemediği için bu önemli maddeyi dışarıdan hazır olarak almamız gerekiyor. Hap şeklinde alınan C vitamini, meyve ve sebzeden alınanla aynı etkiyi gösteremiyor. Bu yüzden kanımıza girecek olan vitaminlerin doğal olmasına dikkat etmeliyiz.
Uzun vadede daha sağlıklı bir yaşam sürmek için her gün mutlaka meyve ve sebze yoluyla C vitamini alınmasının çok önemli olduğu bilim adamları tarafından da kanıtlanmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir