1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Dünya Sağlık Örgütü Onayladı: Kahve Kansere Sebep Olmuyor!

Dünya Sağlık Örgütü Onayladı: Kahve Kansere Sebep Olmuyor!
Coffee
0

Kahve kanser yapar mı?

1991 yılından beri kahve, DSÖ’nün bir ajansı tarafından “kansere sebep olabilir” grubunda sınıflandırılıyordu. Fakat Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının ( IARC ) yaptığı yeni çalışmalara göre artık kahve kansere sebep olmuyor.

Bir Dünya Sağlık Örgütü ajansı olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı(IARC) 1991 yılında kahveyi yaptığı çalışmalara dayanarak 2B kanserojen sınıfına sokmuştu. 2B kanserojen sınıfındaki besinler ve maddeler “kansere sebep olabilir” olarak anılıyor.

20 yıl sonra yine IARC grubu dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanan 23 uzman ve 7 gözlemci eşliğinde yaptığı çalışmalarda kahveyi tekrar sınıflandırdı.

Yukarıdaki resimden görüldüğü üzere kahve 2B grubunda yer alırken aleo-vera ve vücut pudrası da bu grupta yer alıyor.
Yukarıdaki resimden görüldüğü üzere kahve 2B grubunda yer alırken aleo-vera ve vücut pudrası da bu grupta yer alıyor.

Kahve ile beraber içinde Mate çayınında bulunduğu sıcak içecekler üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde; Kahve, 2B Grubundan terfi ederek Grup 3’e geçti. Kahvenin “İnsanlar üzerinde kanserojen etkisi olmayan maddeler” şeklinde tanımlanan Grup 3 sınıfına geçmesiyle kahve severler rahat bir nefes aldı. Böylelikle kahve hakkında sağlıklı olduğu yönünde yapılan çalışmalar tasdiklenmiş oldu.

Peki Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Bu Sınıflandırmalarını Nasıl Yapıyor ?

IARC uzmanları, çeşitli yollarla toplanmış örneklerin kanserojen sınıflandırmalarını 1 (kanserojen) ve 4 (muhtemelen kanserojen değil) arasında yapıyor.

Tabii ki 1.Gruptaki maddeler pek şaşırtmıyor. Arsenik, tütün gibi maddeler bu sınıfta yer alıyor. Fakat sınıflandırma için Grup 2’ye geçildiğinde işler bir hayli karışıyor. 2.Grup kendi içerisinde 2B (kansere sebep olabilir) ve 2A (muhtemelen kansere sebep olabilir) şeklinde 2 ayrı gruba ayrılıyor. Açıklamalarından da anlayabileceğiniz gibi 2A Grubunun kansere sebep olma ihtimali daha yüksek.

Konumuza geri dönecek olursak kahve hakkında sağlıklı olduğunu destekleyen birçok araştırma varken bu sınıflandırmanın düzenlenmesi için geç bile kalındığını düşünüyorum.

Sizce bu güzelliğin kansere sebep olma olasılığı var mı ? 🙂

latteart

Kahve âşıklarına sesleniyoruz artık içiniz rahat bir şekilde bardağınızdaki kahveyi yudumlayabilirsiniz!

Afiyet olsun!

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/raise-a-cup-of-coffee-who-no-longer-says-it-can-cause-cancer/all/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir