1. Anasayfa
  2. İlginç

Jüpiter ve Satürn kavuşumu Google Doodle oldu

Jüpiter ve Satürn kavuşumu Google Doodle oldu
0

Özel günleri doodle olarak kullanıcıların karşısına getirmeyi alışkanlık haline gelen Google, Jüpiter ve Satürn kavuşumunu unutmadı. Bu gece 800 yıl sonra yeni bir görsel şölen gerçekleşecek.

Jüpiter ve Satürn kavuşumu Google Doodle oldu

21 Aralık gecesi Jüpiter ve Satürn‘ün birbirlerine çok yakın bir pozisyona gelecek. Bu kıymetli günü atlamayan Google, kullanıcılarına özel bir doodle hazırladı. Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, 21 Aralık 2020 Pazartesi gecesi Jüpiter ve Satürn’ün birbirlerine çok yakın bir pozisyona gelerek gökyüzünde bir görsel şölen sunacağını söyledi.

google doodle

Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, 21 Aralık gecesi Jüpiter ile Satürn’ün birbirlerine çok yakın bir pozisyonda olacağını belirterek, “Bu iki gezegen birbirine en son 1226‘da bu kadar yaklaştı. Bu görsel şöleni kaçırmayın” dedi.

Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni olan Jüpiter ve Satürn’ün, tam da Kış Gündönümü tarihi olan 21 Aralık 2020 gecesinde birbirlerine çok yakın bir pozisyona geleceklerini ve birbirlerinden yalnızca 0,1 derece uzaklıkta bulunacağını söz eden Prof. Dr. Gölbaşı, “Bu yakınlaşmalar daima eşit olmazlar. Buna emsal bir yakınlaşma 1623 yılında gerçekleşmişti. İki gezegenin birbirlerine en yakın kavuşumu ise, 800 yıl kadar evvel, 1226 yılında gerçekleşti. Bundan sonraki birinci kavuşum 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir