1. Anasayfa
  2. İlginç

IBM, tüm Rus işgücünü işten çıkarmaya karar verdi

IBM, tüm Rus işgücünü işten çıkarmaya karar verdi
0
ibm tum rus isgucunu isten cikarmaya karar verdi 0 jbmmZjbS

Şubat ayının sonunda Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı işgal etmesi, son yıllardaki en büyük global olaylardan biri oldu. Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmemesinden akabinde birçok Avrupa ve ABD merkezli firma, Rusya’ya karşı yaptırımlardan bulunmaya başladı. Apple ve Google dahil birçok teknoloji devinin de katıldığı bu yaptırımlar, Rusya’da batılı operasyonların önemli manada ziyan görmesine neden oldu. Mart ayında ülkedeki operasyonlarını durduran IBM, bütün işgücünü işten çıkarmaya karar verdi.

IBM, çalışanlarının hatasız olduğunu belirtti

IBM CEO’su Arvind Krishna, IBM’in Rusya’daki operasyonlarını “düzenli” bir formda durdurmaya başlayacağını duyurdu. Firma, mart ayında Rusya’daki operasyonlarını durdurmuştu lakin çalışanlarına ödeme yapmaya devam ediyordu. Lakin ABD’nin Rusya bankalarına uyguladığı yaptırımlar nedeni ile firmanın çalışanlarının maaşlarını ödemesi zorlaştı ve firma tüm işgücünü işten çıkarmaya karar verdi. Krishna, Rusya’daki çalışanlarının hiçbir cürmünün olmadığını ve tüm bu süreçte önemli gerilim ve belirsizlik işe yaşamak zorunda kaldıklarını belirtti. IBM, çalışanlarını işten çıkaracak olsa da bu süreçte onların yanında olacağını ve süreci kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Telegram, Alman Polisi ile ferdî bilgi paylaşımı yapmış olabilir

18 sa. evvel eklendi

IBM, Rusya’daki operasyonların durdurulmasının şirketin genel operasyonlarını etkilemeyeceğini belirtmişti. IBM’in 2021 yılındaki gelirlerinin yalnızca %0.5’i Rusya tarafından kazanılmış. Bu nedenle Rusya’dan çekilmesi IBM’i nitekim pek etkilemeyecek üzere gözüküyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir