1. Anasayfa
  2. İlginç

Telefon Kamerasıyla Teşhis Yapan COVID-19 Testi Geliştirildi

Telefon Kamerasıyla Teşhis Yapan COVID-19 Testi Geliştirildi
0

Koronavirüsün tüm dünyayı tesiri altına alması ve inanılmaz bir süratle yayılması sonrasında polimeraz zincir tepkisi (PCR) testleri, daha evvel hiç olmadığı kadar değerli hale geldi. PCR testi, COVID-19’u tespit etme konusunda başarılı olsa da testlerin sonlu sayıda olması ve kimi noktalarda erişimin güç olması, alternatif tahlil muhtaçlığı doğuruyor.

Gladstone Viroloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir akıllı telefon kamerası ile 15 ile 30 dakika ortasında bir müddette koronavirüsü tespit edebilen yeni bir CRISPR tabanlı bir COVID-19 teşhis testi geliştirdi. Yeni geliştirilen test, DNA dönüştürme ve amplifikasyon adımlarını ortadan kaldırdığı için nispeten daha “basit” bir test olarak karşımıza çıkıyor.

CRISPR tabanlı COVID-19 teşhis testi, PCR testi bulunmayan bölgelerde COVID-19 teşhisine yardımcı olacak

2020 Nobel Kimya Mükafatı alan isimlerden Jennifer Doudna, yeni geliştirilen testin PCR testine erişimin bulunmadığı bölgelerde COVID-19 teşhisi koymak için sağlam bir yardımcı olacağını söz etti.

CRISPR tabanlı COVID-19 teşhis testinde CRISPR Cas13 proteinleri, bir RNA virüsü olan SARS-CoV-2’nin muhakkak kısımlarını tanımlıyor RNA’yı ayırıyor ve RNA probunu konuşlandırıyor. Viral RNA, Cas13 proteinlerini aktive ettiğinde prob bölünmeye başlıyor ve floresan tesiri sayesinde akıllı telefon kamerası tarafından tespit edilebiliyor. Numunedeki virüs oranı ne kadar yüksekse, floresan tesiri de o kadar yüksek oluyor.

6a810ae8e5beecb6f6faf9d72aec316c9bb3c7b2

An prestijiyle dünya çapındaki COVID-19 hadise sayısının 80 milyona merdiven dayadığını düşünürsek, kâfi sayıda PCR testi temin etmenin ne kadar sıkıntı olduğunu daha uygun anlayabiliriz. CRISPR tabanlı COVID-19 teşhis testi, PCR testinin temin edilemediği bölgelerde kullanılarak teşhis sürecinin hızlandırılmasını sağlayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir