1. Anasayfa
  2. Uzay

Güneş Sisteminin Ötesinde Radyo Dalgaları Tespit Edildi

Güneş Sisteminin Ötesinde Radyo Dalgaları Tespit Edildi
0

Avusturalya’da bulunan Parkes Teleskobu, bulunduğumuz kozmosta diğer canlıların da olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor. Bir futbol alanı büyüklüğünde olan bu teleskop, Güneş Sistemi’nin ötesinde yayılan radyo frekanslarını algılıyor.

Guardian gazetesinin bir haberine nazaran araştırmacılar, Parkes’ın son olarak 2019 yılında Güneş Sistemi’ne en yakın yıldız sistemi Proxima Centauri’de değişik bir radyo frekansı keşfettiğini belirtti. Tespit edilen 980 MHz’lik radyo frekansıyla birlikte gökbilimciler, yapmış oldukları keşif hakkında yeni bir makale hazırlamaya başladı.

Radyo dalgası, uzayda ömür var mı sorusuna karşılık olabilir

998c31ab539121bd288858cfbfcd2179b38a4be2

Parkes Teleskobu, BreakThrough Listen isimli Güneş Sistemi’nin ötesinden gelen sinyalleri tespit etmek üzere, 100 milyon dolarlık yatırıma sahip olan projenin bir kesimi. 2019 yılının Nisan-Mayıs aylarında teleskop, yeni bir radyo dalgası tespit etti. Tespit edilen 980 MHz’lik radyo frekansı, gökbilim uzmanlarını heyecanlandıracak cinstendi. Sebebi ise 980 MHz’lik frekans bandına ne insanların ne de uyduların karışabileceğiydi. Araştırmacılar, bu sebeple gelen frekansın insan üretimi olamayacağını düşünüyor.

Proxima Centauri, Dünya’dan tam 4,2 ışık yılı uzaklıkta. Araştırmacılar, frekansın tespit edildiği esnada seste bir kayma yaşandığını, sesin birebir vakitte gezegende yaşanan bir yer değişikliğini de yansıtabileceğini belirtti. Radyo frekansı hakkında resmi bir açıklama şimdi yapılmadı. Uzmanlar, bu radyo frekansının derinlerine inerek bir makale hazırlamaya başladı. Bu durum her ne kadar heyecan verici bir olay olsa da Guardian gazetesi, bilgiler halka açıklandığında bile kesin yanıtlara sahip olamayacağımızı belirterek çok da heyecanlanmamız gerektiğini söylüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir