1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Titanyumdan 4 Katı Dayanıklı Alaşım Keşfedildi!

Titanyumdan 4 Katı Dayanıklı Alaşım Keşfedildi!
0

Bilim adamları, protez alanında kullanılmak üzere altın ve titanyumun karışımı olan, titanyumdan 4 kat daha fazla dayanıklı olduğunu düşündükleri yeni bir alaşım ürettiklerini duyurdular!

Science Advances dergisinde yayınlanan bilgiye göre, Emilia Morosan’ın başlarında bulunduğu, Rice Üniversitesi araştırmacıları protez alanında kullanılan titanyumun çok daha dayanıklı bir alaşımını ürettiler. Özellikle diz ve eklem bölgelerinde destek maddesi olarak sert olduğu ve toksik olmadığı için tercih edilen titanyumun daha dayanıklı versiyonun üretilmesi ile yavaş yavaş tercihin bu yöne kayacağı düşünülüyor.

“Dental implant ve eklem bölgelerinde kullandığımız titanyumdan 4 kat daha fazla dayanıklı bir alaşım” sözleri ile keşfi anlatan Morosan, aynı zamanda bu alaşımı üretmeninde düşünüldüğü gibi zor olmadığını belirtti.

titanyum
Titanyum aynı zamanda mermi geçirmez bir özelliğe sahip

İsmine beta-Ti3Au adı verilen karışımın 3/1 oranlarında titanyum ve altından oluştuğu düşünülüyor.  Titanyumdan 4 kat daha fazla dayanıklı olan bu alaşımın atomları, diğer alaşım denemelerinde olduğu gibi bunda da sıkı bir kübik kristal yapı içerisinde birleştirilmiş. Üzerinde çalışan bilim adamları şu anda beta-Ti3Au’nun potansiyel kullanım alanlarını araştırmaktalar.

Ayrıca betaTi3Au’nun biomedikal kullanım alanlardan hariç olarak sert maddeleri parçalamak için ve spor malzemeleri gibi benzer ürünlerde kullanılabileceği de gelen bilgiler arasında. Ancak titanyumun yapısı itibari ile kemiklerle beraber kullanılabildiği için bu alaşımın daha çok eklem bölgelerinde yaşanan sıkıntılar için kullanılacağı düşünülüyor.

Bu gelişmeden de görebileceğiniz gibi teknoloji geliştikçe süper insanlara dönüşmeye devam ediyoruz. Yıllar geçtikçe, kemiklerimizin yerini tutan maddeler ortaya çıktıkça kırık çıkık problemleri ortadan kalkacak. Kim bilir beta-Ti3Au belki de bizleri iron-man’e dönüştürür!

Kaynak:http://www.iflscience.com/technology/new-metal-alloy-four-times-stronger-than-titanium-could-revolutionize-prosthetics/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir