1. Anasayfa
  2. Uzay

Erzurum Gözlemevi’nin açılacağı tarih belli oldu

Erzurum Gözlemevi’nin açılacağı tarih belli oldu
0

Son devirde uzay temelli bilim çalışmalarına yük veren ülkemiz, yeni bir proje için tekrar kollarını sıvadı. Türk ve Japon paydaşlığı ile keşfedilen gezegenden sonra dünya gündeminde yer alan ülkemiz, bu sefer üniversal bilim ismine Doğu Anadolu Gözlemevi’nin çalışmalarına başlayan Türk mühendisler, yeni gözlemevinin 2020’de faaliyede gireceğini açıkladı. Erzurum’da inşa edilen gözlemevinin büsbütün Türk imali olacağı söyleniyor. Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile bir arada, kentte 3170 rakımlı olan Konaklı Karakaya Tepeleri’ne yapılan gözlemevinin, sınıfında tek olacağını açıkladı.

Uzay konusunda Türkiye sürat kesmeden çalışmalarına devam ediyor

Diğer bir yandan Rektör Prof. Dr. Çomaklı, gözlemevinin üretiminde üniversiteyi destekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür etti. Ayrıyeten Doğu Anadolu Gözlemevi Proje Koordinatörü Astrofizikçi Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak, gözlemevinin üzerinde bulunacak sistemlerin hassaslığından ötürü bina üretiminin yavaş ilerlediğini belirtti.

Son olarak Yeşilyaprak açıklamalarında, “2020 yılı içinde birinci ışığını alıp astronomi, uzay, bilim topluluğuna bu teleskopu kazandırmış olacağız. Türkiye’nin en büyük 4 metre çaplı, tek kesim aynaya sahip teleskopu… Optik dediğimiz insan gözünün hassas olduğu bölgenin dışında da kırmızı ötesi bölgede de müşahede yapabilen tekrar Türkiye’nin birinci kırmızı ötesi teleskopu. Bu çapta dünya üzerinde 4 metre sınıfı yaklaşık 10 küsür teleskop var lakin bizim eklediğimiz birkaç optik ve son teknolojik özelliklerle birlikte bu özellikleri bir ortada barındıran dünyada bu sınıfta tek teleskop olacak.” telaffuzunda bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir