1. Anasayfa
  2. İlginç

Nem İstikrarını Yanlışsız Ayarlarsak Koronavirüsten Korunabiliriz

Nem İstikrarını Yanlışsız Ayarlarsak Koronavirüsten Korunabiliriz
0
Ad
0
(0)

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde biyolog olarak misyon yapan hekim Stephanie Taylor, vermiş olduğu bir röportajda Covid-19 virüsünden ve hatta olağan influenzadan korunabilmenin en kolay yolunu anlattı. Taylor’a nazaran bulunduğumuz ortamın nem istikrarını yanlışsız bir biçimde ayarlarsak, virüse yakalanma riskini minimuma indirmiş oluruz.

Stephanie Taylor, yapmış olduğu teklife karşılık Dünya Sıhhat Örgütü’nün bir araştırma yürütmesini talep etti. Geçtiğiz Kasım ayında Taylor’ın talebine cevap veren Dünya Sıhhat Örgütü, nem istikrarının virüsten korunmak için kıymetli bir etken olduğunu onaylayarak, bağıl nem düzeyinin %50 – %60 ortasında tutulması gerektiğini açıkladı.

Ad

Düşük ve çok yüksek nem oranları, virüsü daha tehlikeli hale getiriyor

Tabip Stephanie Taylor, virüsün kış aylarında daha yaygın bir hale gelmesini soğuk hava şartlarına değil, insanların kış mevsiminde göstermiş olduğu tavırlara bağlıyor. Kış mevsiminde iç yerlerin gereksiz seviyede ısıtıldığını, bunun da nem kaybına yol açtığını belirten Taylor, virüsün nemsiz ortamlarda daha süratli yayılabildiğinin altını çiziyor.

Geçtiğimiz günlerde, patojenlerin havada asılı kalması üzerinde bir inceleme yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda virüs taşıyan patojenlerin kuru ve nemsiz bölgelerde küçülerek, havada bir nevi uykuya geçtikleri gözlemlendi. Küçülen ve kuruyan patojenlerin en küçük bir soluma anında insan bedenine giriş yaparak tekrar nemlendiği ve virüsün bedene bulaşmasına yol açtığı belirtildi.

Düşük nem oranlarının insan bedenini daha korunaksız kıldığını belirten Stephanie Taylor, yüksek nemli alanların da en az kuru alanlar kadar riskli olduğunu lisana getirdi. Açıklamaya nazaran son derece nemli ortamlar, soğuk havayla teması anında bakterilerin küf oluşturması için kâfi sıvıyı sağlıyor ve bu da insan bedenini daha korunaksız hale getiriyor.

Dünya Sıhhat Örgütü; “Bağıl nem oranı %50 – %60 ortasında tutulmalı”

Stephanie Taylor, hususla ilgili yapmış olduğu açıklamayla birlikte, Dünya Sıhhat Örgütü’nden bu konu üzerinde bir araştırma yapılmasını talep etti. Dünya Sıhhat Örgütü bu talebe karşılık vererek, kapalı alanlardaki nem oranının Covid-19 virüsünden korunmak için son derece değerli olduğunu ve ülkü bağıl nem oranının %50 – %60 ortasında ayarlanması gerektiğini açıkladı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir