1. Anasayfa
  2. Soru & Cevap

Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?
aziz sancar
0

Bilim her zaman büyüleyicidir. Öyle ki özellikle Türk bilim insanlarının başarıları hepimize örnek oluyor. Dünyanın en prestijli bilim ödülü olan Nobel ödülünü ise şu ana kadar ülkemizden 2 isim kazandı. Bunlardan biri yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında ses getiren Aziz Sancar. Çok çalışmanın, bilimi doğru yapmanın canlı bir örneği olan Aziz Sancar hepimize örnek olması gereken bir insan. Bu yazımızda ise büyük bilim insanı Aziz Sancar’dan bahsedeceğiz. Sizler de Aziz Sancar’ın hayatına meraklıysanız bu yazı tam da size göre. Dilerseniz yazımıza geçelim.

image
Aziz Sancar

Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946’da Mardin’in Savur ilçesinde doğdu. 1977 yılından beri ise çalışmalarını ABD’de yürütüyor. Kuzey Karolina Üniversitesi’nde bilim yapmaya devam eden Aziz Sancar’ın en bilindik çalışmaları DNA üzerine yaptığı çalışmalardır. Dünya genelinde çalışmaları bilim camiasında ses getiren Aziz Sancar 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmış ve adını bilim tarihine altın harflerle yazdırmıştır.

Aziz Sancar’ın Nobel almasını sağlayan çalışması ise hasar görmüş DNA’nın nasıl onarıldığı ve genetik bilgisini nasıl koruduğuna dair yaptığı haritalandırma çalışması. Doktor, akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve tutkulu bir bilim insanı olan Aziz Sancar’ın bilime bakış açısı hepimize ilham vermesi açısından oldukça önemli.

Aziz Sancar ve Bilim

Aziz Sancar, doğduğu coğrafya itibariyle bazı şeylere erişmekte sıkıntı yaşamış, hayatının bir bölümünü imkansızlıklar içinde geçirmiş. Fakat bu onu bir bilim tutkunu olmaktan alıkoymamış. Özellikle bilim tutkusu olan insanlar için engeller hiçbir şey fark ettirmiyor. Aziz Sancar’da bunun en iyi örneklerinden birisi.

Aziz Sancar aynı zamanda Amerika Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk olma unvanını da taşıyor. Bütün bu prestijli ödülleri, unvanları bir kenara koyarsak Aziz Sancar’ı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği çok çalışması. Sosyal medyada Aziz Sancar’ın şu sözüne mutlaka denk gelmişsinizdir. “Eskiden günde 18 saat çalışırdım. Şimdi yaşlandım o kadar çalışamıyorum. Günde sadece 12 saat çalışabiliyorum”. Bilime olan tutkusu bir yana aslında bu söz başlı başına Aziz Sancar’ın nasıl bu kadar başarılı olduğunun göstergesi.

Peki Nasıl Aziz Sancar Olunur?

Aziz Sancar hakkında kısaca bir bilgilendirme yaptık. Peki bilim ile ilgilenmek isteyenler için çok kaliteli bir örnek teşkil eden Aziz Sancar gibi olabilir miyiz? Bu sorunun cevabı çok değişken bir evet. Öncelikle bilime tutkun olmalı, bilimsel düşünmeyi anlamalısınız. Her şeye eleştirel bakabilmeli, objektif olmalı ve sebep sonuç ilişkisini kurmalısınız. Bilime olan tutku halledildiyse sıra çok çalışmada.

Aziz Sancar’ı meslektaşlarından ayırıp Nobel kazanmasını sağlayan en önemli özelliği çok çalışması. Gününün yarısından fazlasını çalışarak geçiren Aziz Sancar için çalışmak bir hobi. Özellikle de bilime olan tutkusu sayesinde çalışmasının her dakikasından zevk alıyor. Belki de bu özelliği Aziz Sancar’ı ortalama bir bilim insanının çok üstüne çıkartıyor.

Bilim, her gün gelişir ve yeni birikimlerle yoluna devam eder. Özellikle de doğa bilimlerine hemen her gün yeni bir kelime, yeni bir keşif katılır. Bu noktada önemli olan bilimsel bilgileri değil bilimi anlamak. Bilim doğası gereği kesin, net bir cevap içermez. Çoğunlukla yanlışlanabilirdir. Bu da aslında bilimi birçok insanın tutkusu yapıyor. Hemen her gün karşılaştığımız şeylere cevap bulma, verilen cevapların mantıklı veya mantıksız olduğunu kestirme ve en önemlisi eleştirel düşünebilme… Aziz Sancar gibi insanları büyük birer bilim insanı yapan en önemli şeyler bunlar. Bilimi sevme, çok çalışma ve bilimsel düşünme…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir