1. Anasayfa
  2. İlginç

Dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb son basamağa geçti!

Dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb son basamağa geçti!
0

Onaylanacak son NIRISS modu olan tek objeli yarıksız spektroskopi, öte gezegenlerin yıldızları tutulmadan evvel, tutulma sırasında ve sonrasında atmosferlerine bakmak için kullanılacak. Karşılaştırma bilgileri, bilim adamlarının bir amacın bir atmosferi olup olmadığını ve onu hangi atom ve moleküllerin oluşturduğunu belirlemesine yardımcı oluyor.

Nisan ayının sonunda NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘ndaki hizalamanın son evresini tamamladığını ve gözlemevinin, Temmuz ayında birinci bilim datalarını yayınlamaya başlamadan evvel, bilimsel aletlerini devreye almaya hazır olduğunu duyurdu. En son güncellemesinde NASA, Webb grubunun Orta Kızılötesi Enstrüman, NIRCam geniş alan yarıksız spektroskopi ve tek obje yarıksız spektroskopi dahil olmak üzere 17 bilim enstrüman modundan 12’sinin onayladığını söyledi.

NASA: Bilimsel enstrümanlar açılmaya devam ediyor

Dört modlu Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS), projeye katkısı olarak Kanada tarafından geliştirildi. NIRISS’in baş araştırmacısı Montreal Üniversitesi’nden Webb’in Hassas Yönlendirme Sensörü lideri olan René DoyonDört NIRISS modunun tamamı hazır değil, fakat tıpkı vakitte bir bütün olarak aygıt kestirim ettiğimizden değerli ölçüde daha düzgün performans gösteriyor” dedi.

dunyanin en buyuk uzay teleskobu james webb son basamaga gecti 0 8bheujjV

Bilim adamları, bu ayın başlarında Webb’in Mayıs ayı sonlarında beklenenden daha büyük bir mikro meteoroid yağmuruna tutulduğunu açıklamıştı. Bu çeşit tesirler uzayda çok yaygın olsa da NASA, uzay teleskobunu test evresinde bu kadar büyük bir mikro meteoroid için hazırlamamıştı. Hasarı değerlendirdikten sonra grup, teleskopun hala misyon gerekliliklerini yerine getirecek bir düzeyde performans gösterdiğini belirledi.

NASA ayrıyeten, Webb’i devreye alma faaliyetlerinin son evresine girerken programında birtakım yenilikler de kaydetti. Bu yenilikler, takımın 12 Temmuz’da halka açıklayacağı birinci bilim datalarının kimilerini sunmasına vesile olacak.

Webb’in ilerlemesini takip etmek isteyenler, NASA’nın bu web sitesinden takip edebilirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir