1. Anasayfa
  2. İlginç

NASA, Artemis 1 Ay vazifesi için mümkün fırlatma tarihini belirledi

NASA, Artemis 1 Ay vazifesi için mümkün fırlatma tarihini belirledi
0
nasa artemis 1 ay vazifesi icin mumkun firlatma tarihini belirledi 0 ka31v7iF

NASA, ‘wet dress rehearsal’ provalarını tamamladığı SLS roketinin fırlatılma tarihine dair bilgiler paylaştı. Artemis 1 vazifesi kapsamında geliştirilen roket, Ağustos sonu ve Eylül başı ortasında fırlatılacak.

SLS, montaj binasına geri getirildi

Arstechnica ile yaptığı röportajda NASA’nın kıdemli keşif yetkilisi Jim Free, SLS roketinin 23 Ağustos – 6 Eylül tarihleri ortasında fırlatılması için çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde son testi tamamlanan roket, test sensörlerinin çıkarılması, pillerin tekrar şarj edilmesi ve fırlatmadan evvel son denetimlerin tamamlanması için montaj binasına geri götürüldü. Montaj binasında ayrıyeten son testteki yakıt yüklemesi sırasında gerçekleşen hidrojen sızıntısına sebep olan bir conta da değiştirilecek.

Gulfstream G800 uzun menzilli iş jeti, birinci uçuşunu gerçekleştirdi

23 sa. evvel eklendi

Mürettebatsız bir gidiş-dönüş vazifesi olan Artemis 1,  mürettebatla gerçekleştirilecek olan Artemis 2 misyonuna öncülük edecek. İkinci misyon kapsamında dört astronotla bir arada uzay aracı Ay’ın yakınından geçip geri dönecek. Son misyon olan Artemis 3‘de ise mürettebat, Ay yüzeyine ulaştırılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir