1. Anasayfa
  2. İlginç

Airbus, birinci defa sadece sürdürülebilir havacılık yakıtıyla bir helikopteri uçurdu

Airbus, birinci defa sadece sürdürülebilir havacılık yakıtıyla bir helikopteri uçurdu
0
airbus birinci defa sadece surdurulebilir havacilik yakitiyla bir helikopteri ucurdu 0 MAwFTPWD

Airbus, birinci kere atık yağlar dahil olmak üzere sıvı yağ ve gres üzere biyokütleden elde edilen %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile H225 helikopterinin Safran Makila 2 motorlarının her ikisini de çalıştırmayı başardı.

SAF ile yeşil havacılığa geçiş yapılabilir

Airbus’ın helikopter üretiminden sorumlu kısmı Airbus Helicopters, helikopterlerinin on yıl içinde %100 SAF ile uçması gayeleri doğrultusunda geçtiğimiz Kasım ayında bir SAF takviyeli Makila 2 motora sahip bir H225’in uçuşunu gerçekleştirmişti. Şirket artık helikopterin her iki motorunu da SAF ile çalıştırarak H225’i havalandırdı.

Şirketin Mühendislik ve Baş Teknik Sorumlusu Stefan Thome: “H225‘in ikiz motorlarına güç sağlayan SAF ile bu uçuş, helikopter sanayisi için değerli bir kilometre taşıdır. Helikopterlerimizde %100 SAF kullanımını onaylama seyahatimizde yeni bir evreye işaret ediyor, bu da tek başına CO2 emisyonlarında %90’a varan azalma manasına gelecek bir gerçek.” dedi.

Airbus’ın A321XLR uzun menzilli yolcu uçağı birinci uçuşunu yaptı

6 gün evvel eklendi

Ortaya koyulan raporlar SAF kullanımının, havacılık sanayisinde 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonlarına ulaşmak için gereken CO2 azaltımının %50-75’ini oluşturabileceğini gösteriyor. Bu bağlamda Airbus da hem uçaklarını hem de helikopterlerini %100 SAF ile uçurmayı planlıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir