1. Anasayfa
  2. İlginç

İnsan beyninin sıcaklığı ölçüldü: Düşündüğümüzden çok daha sıcak!

İnsan beyninin sıcaklığı ölçüldü: Düşündüğümüzden çok daha sıcak!
0

İnsan vücudu üzerinde araştırmalar devam ederken son bulgular epeyce şaşırttı. Yapılan yeni araştırmalar sonucunda bilim insanları beyin sıcaklıklarının birinci haritalarını oluşturduklarını açıkladı. Bulgular, beyin sıcaklığının günün saati ve beynin bölgesi üzere birçok faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değiştiğini ortaya koydu. Lakin beynimiz çoklukla bedenimizin geri kalanından çok daha sıcak.

İnsan beyninin sıcaklığı 41 dereceye kadar çıkabiliyor

Yapılan çalışma İngiltere’deki Tıbbi Araştırma Kurulu (MRC) Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi. Buna nazaran iki küme beşerden alınan beyin sıcaklıkları tahlil edildi. Bu iki küme travmatik beyin yaralanması yaşamış ağır bakımdaki hastalar ve bu araştırma için istekli olmuş sağlıklı bireylerden oluşuyor. Her iki kümenin da gün boyunca sabah, öğlenden sonra ve akşam ateşleri ölçüldü.

Genel olarak, her iki küme için ortalama beyin sıcaklığı, ağızdan alınan sıcaklıklarından daha yüksek çıktı. Beynin sıcaklığı yapılan ölçümlerde ortalama olarak 38.5 derece çıktı. Lakin günün saatlerine nazaran bu sayılar hayli değişkenlik gösteriyor.

insan beyninin sicakligi olculdu dusundugumuzden cok daha sicak 0 9wPuCfq1
Temsili görsel

Örneğin beyin sıcaklığı geceleri daha düşük olarak ölçüldü. Kadınlar ve yaşlı bireylerde beyin sıcaklığının ise ortalama olarak daha yüksek çıktığı belirtildi. Beynin dört boyutlu bir sıcaklık haritasını çıkaran yetkililer, bu sayede beynimizin ayrıntılı bir tahlilini de yapabiliyor.

Bu araştırmanın değerli tıbbi tesirlerinin olması bekleniyor. Uzun vakittir beynin fazla sıcak olmasının ciddi komplikasyonlara neden olabileceği belirtiliyordu. Fakat son araştırmaya nazaran sağlıklı beyinlerde sıcaklığın 40.9 dereceye kadar çıkabildiği görüldü. Bu durumun rastgele bir eza yaratmadığı belirlendi.

insan beyninin sicakligi olculdu dusundugumuzden cok daha sicak 1 Mr1vVfMT

Ekip, durumu kritik olan hastalarda bile yüksek beyin ısısı ile hayatta kalma olasılıkları ortasında net bir temas bulabilmiş değil. Hayatta kalma konusunda daha belirleyici ayrıntının bir hastanın beyin sıcaklığının gün boyunca beklendiği üzere değişim gösterip göstermemesi olarak gösteriliyor.

Bilim insanları bu mevzu hakkında ilerleyen periyotta daha fazla araştırma yapmayı planlıyor. Pekala siz insan beyni ve sıcaklık ortasındaki alaka hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir