1. Anasayfa
  2. İlginç

Bilim İnsanları, Karbondioksitten Jet Yakıtı Üretti

Bilim İnsanları, Karbondioksitten Jet Yakıtı Üretti
0

Global ısınma ve bunun sonucunda meydana gelen iklim değişikliği, bölümlerin yeni arayışlara girmesine yol açtı. Bu bağlamda başta araba kesimi olmak üzere pek çok kesim, karbondioksit salınımını azaltabilmek için elinden geleni yapıyor. Bilim insanları, yürüttükleri yeni bir çalışma ile yolcu uçaklarında kullanılan jet yakıtlarını karbondioksitten üretmeyi ve böylece de net sıfır emisyona ulaşmayı amaçlıyorlar.

Petrol türevli yakıtlarla çalışan arabalar, yavaş yavaş elektrik motorlu hale evriliyorlar. Ayrıyeten elektrik motorlu jetler üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Oxford Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanlarıysa, klasik jetlerde kullanılan yakıtların genel yapısını değiştirerek, etrafın kirlenmesinin önüne geçmeye çalışıyorlar. Üstelik bu çalışma, uzmanları hiç de zorlamayacak üzere görünüyor.

Yapılan süreçler, kolay, ucuz ve tesirli

228c9fa9129964e751bdf2ada3d1b1664f7f6352

Bilim insanları, karbondioksitten yakıt elde edebilmek için, kimyanın en temel yanma tepkisini bilakis çevirdiler. Bu kimyasal yansıma için karbondioksite ek olarak sitrik asit, hidrojen ve demir-manganez-potasyum katalizatörü kullanan uzmanlar, laboratuvar ortamında üretim yapmayı başardılar.Yetkililer, yapılan süreçlerin hidrojen yakıtı eldesinden daha ucuz olduğunu söylüyorlar. Ayrıyeten kullanılan materyallerin yaygın olarak bulunabiliyor olması, bu sürecin hiçbir zorlukla müsabakadan yapılabileceğini ortaya koyuyor.

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar tesirli olsa da kâfi değil. Çünkü dev bir yolcu uçağının bir seyahati tamamlayabilmesi için yüksek ölçüde yakıt gerekiyor. Yani üretilecek ölçünün yüzlerce kat artması gerekiyor. Ayrıyeten karbon tutma sürecinin de bu süreçte artması, bilim insanlarının bu mevzuda da çalışmalarını gerektiriyor. Fakat her şeye karşın, karbondioksitten jet yakıtı üretiminin bilimsel açıdan hiçbir zorluğu olmadığını söylüyorlar. Şayet böylesi bir durum gerçek olursa uçaklar, elektrik motorlu arabalar kadar pak bir yapıya sahip olabilirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir