1. Anasayfa
  2. Çevre

Dünyanın Sonu Gelmiş Olabilir!

Dünyanın Sonu Gelmiş Olabilir!
0

Doğu Antarktika’daki Langhovde Glacier buzullarında aniden oluşan mavi göl sayılarında gözle görülür şekilde artış yaşanıyor. Daha doğrusu, 2000 ile 2013 yılları arasında bu gök mavisi renginde göletlerin toplam sayısının 8000‘e ulaştığı ortaya çıktı. Bu durum ne yazık ki işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor!

Jeofizik Araştırma Yazıları adlı dergide yayınlanan yeni bir uydu tabanlı çalışmanın işaret ettiği gibi, bu göller özellikle dünyanın soğuk segmenti olarak nitelendirilen kriyosferde ortaya çıkıyor. Bu oluşum insan kaynaklı  iklim değişikliğinin amansız ilerleyişine şimdiye kadar büyük ölçüde direnmişti.

Kıtanın bu bölümünde insanlar uzun bir süre büyük bir değişiklik olmadığını zannediyordu. Fakat yakın bir zamanda buzulların üstünde ilk kez bir buzul üstü gölü gözlemlendi. İngiliz Durham Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren buzul bilimci Stewart Jamieson ve diğer araştırmacılar tarafından yapılan çalışma, Washington Post gazetesi tarafından konunun açıklanması olarak yayınlandı.

dunyanin-sonu-buzullar

Stewart’ın yaptığı araştırmada; sözü geçen buzul üstü göllerinin, hava sıcaklığının donma noktasının üstüne yükselmesi sebebiyle gözlemlendiği düşünülüyor. 2012-2013 yazında hava sıcaklığı tam 37 gün donma sıcaklığının üstünde ölçülmesi de erime suyu gölü olarak tanımlanan göller görünmeye başlamasının nedenini kanıtlayan cinsten. Sıcaklığın artmasıyla sular  buzullardan daha fazla yer işgal etmeye başlaması ve buzullardan ısı kaybetmesine neden oluyor. Bu demek oluyor ki iklim değişimlerinin gözlemlendiği buzullarda büyük bir sıkıntı var! Dünyanın sonunun gelip gelmediğinin takip edildiği buzullar, mavi göletlerin oluşması ile alarm vermiş durumda!

Kaynak:http://www.iflscience.com/environment/beautiful-blue-lakes-east-antarctica-hint-terrible-future/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir