1. Anasayfa
  2. Bitkiler ve Hayvanlar

Sivrisinekleri Çeken 5 Şey!

Sivrisinekleri Çeken 5 Şey!
0

Elbet hayatınızın bir anında şu durumu yaşamışsınızdır; Yaz mevsiminde açık bir alanda herkes rahat rahat keyif yaparken, birisinin sivrisineklerden kaçmaya çalıştığını, tatilini bu minik kan emicilerin zehir ettiğini görmüşsünüzdür. Peki o kadar insan dururken sivrisinekler, neden özellikle bazı insanları tercih ediyor hiç merak ettiniz mi?

İşte Sivrisineklerin Tercih Sebebi Olan 5 Şey!

  • Kan Grubu

Yapılan bir çalışmaya göre bu minik kan emici sivrisinekler, adeta yemek seçer gibi kan grubu seçiyor. Özellikle A tipi kan grubunu tercih ettikleri yapılan araştırmayla ortaya çıkan sivrisineklerin bu kan tipini seçmelerinin nedeni de belli. Çalışmayla ortaya çıkarılan bilgiye göre A tipi kan grubunda bulunan özel bir şeker maddesi sivrisineklerin hoşuna gidiyor.

sivrisinekler-neyi-sever

  • Karbondioksit Miktarı

Sivrisineklerin ilgisini çeken bir diğer etkense ortamda bulunan karbondioksit miktarıdır. Akşam haberlerinde izlediğiniz, sivrisineklerden kurtulmak için üretilen ev tipi çözümlerden çoğu bu temele dayanıyor. Kimyasal tepkimelerde ile karbondioksit çıkışı oluşan maya-su-şeker-pet şişe çözümü gibi.

  • Laktik Asit

Minik vampirler sivrisineklerin aradıkları tek şey karbondioksit değil. Bunlardan birisi de laktik asit. Yapılan bir çalışmaya göre özellikle sarı tipte sivrisinekler, deri üzerindeki laktik asiti bol olan insanları tercih ediyor.

  • Hamilelik

Bir diğer araştırmaya göre hamile kadınlar, sivrisinekler tarafından daha fazla tercih sebebi oluyor. Aslında bunun sebebi hamilelerin karbondioksit bakımından yüksek değerlerde kanlarının ve nefeslerinin olması.

  • Bira

Evet yanlış duymadınız! Sivrisinekler bira tüketenleri daha çok tercih ediyor. Yapılan bir araştırma bu durumu ortaya koyarken bazı kesimler, bu araştırmanın sadece 13 kişi üzerinde yapılmasını öne sürerek iddiayı kabul görmüyor.

sivrisinekler-neyi-sever3

Kaynak:http://www.iflscience.com/plants-and-animals/5-things-that-make-you-attractive-to-mosquitoes/all/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir